
Járt már Angelina Jolie kedvenc magyarországi kastélyában, látta már annak a péceli kastélynak a fekete-fehér freskós dísztermét, ahol Jókai Mór a mézesheteit töltötte? És járt már vendégségben grófi családnál? Ha a fővárosban, vagy annak közelében lakik, és nemmel válaszolt, van egy jó hírünk: akár egy nap alatt is behozhatja a lemaradást! Három kastélyt jártunk végig, melyek közül a legtávolabbi is csupán ötvenpercnyire van autóval Budapesttől. És bár egyik sincsen tökéletesen felújítva, pompájukat a málló vakolat ellenére is megőrizték.
A Pest megyei Turán található Schossberger-kastély látványos óratornyával, megannyi égnek meredő, kecses kéményével, meredek, szürke palatetejével és kívülről kápolnát idéző pálmaházával akár a Loire-mentén is állhatna – igaz, akkor valószínűleg nem ilyen állapotban lenne. Az 1883-ban, Bukovics Gyula tervei alapján francia neoreneszánsz stílusban épült gyönyörű kastélynak a hazánkban sajnos megszokottnak mondható története van.
Báró építtette, a kor technikai vívmányait – angol vécé, központi fűtés, villany, étellift – felvonultató kastélyt. Aztán a második világháborúban előbb német, majd szovjet főhadiszállás, később kórház lett belőle. A kastélyt az államosítást követően 1973-ig iskolaként használták, majd egy állami vállalat kezelésébe került és állapotát elhanyagolták. Az épület felújítása 2005-ben kezdődött.
Hasznosítására a korábbi években nagyra törő tervek születtek – még ötcsillagos wellness hotellé alakításának ötlete is felmerült. Jelenleg nem tudni mi lesz belőle – mi abban reménykedünk, hogy korhűen helyreállítják, és látogatóközpontot hoznak létre benne, hogy mindenki csodájára járhasson ennek a fantasztikus hangulatú helynek. Egyelőre ugyanis inkább kívülről, mint belülről látványos a kastély – kivételt ez alól a lepusztultságában is elképesztő egykori pálmaház képez.
Romos állapota ellenére egyébként naponta látogatható a kastély (árak és nyitva tartás: lásd keretes), illetve közkedvelt fotós- és forgatási helyszín is. Például, a 2008-as, Csupo Gábor rendezte Holdhercegnő (The Secret of Moonacre) című film egyik jellegzetes helyszíneként szerepelt, Angelina Jolie első rendezése, A vér és méz földjén című háborús szerelmi történet egyes jeleneteit pedig 2010-ben vették fel a kastélyban.
Hasznos infók
Nyitva:A főváros határában, a Gödöllői-dombság nyugati peremvidékén található Pécelen bújik meg a gödöllői Grassalkovich-kastély kicsinyített másának tűnő Ráday-kastély. A hasonlóság nem véletlen: a kastély helyén Ráday Pál 1722-ben kezdett neki egy péceli kúria építtetésének. Amikor fia, Ráday Gedeon, 1755-ben nekilátott az épület barokk kastéllyá bővítésének, az átalakítással a gödöllői Grassalkovich-kastély építőmesterét, Mayerhoffer Andrást, valamint fiát, Mayerhoffer Jánost bízta meg.
A kastélyban két olyan különleges dolog is van, ami miatt mindenképpen érdemes eljönni ide. Az egyik a termeket díszítő freskók: ezek közül a díszterem emelkedik ki, melynek falaira és mennyezetére görög és római mitológiai jeleneteket ábrázoló, fekete-fehér falképeket festettek. Ráday Gedeon saját gyűjteményének egyik könyvéből választotta ki ezeket a rézmetszeteket, melyeket erkölcsi tanulságokat tartalmazó feliratokkal látott el. Ezt a pazar dísztermet egyszer mindenkinek látnia kell, egész Magyarországon nincs hozzá fogható. A kastély másik különlegessége pedig az alagsorban található, korabeli eszközökkel berendezett barokk konyha, melyből szintén nincs túl sok hasonló itthon.
A kastélyra, – melynek olyan illusztris vendégei voltak, mint Kazinczy Ferenc, vagy a mézesheteit itt töltő Jókai Mór és Laborfalvi Róza – szintén a szokásos sors várt. Az épület tetőszerkezete 1825-ben leégett, majd a kastélyt 1872-ben elárverezték. A 20. század elejéig nem használták, majd az 1920-as években végeztettek nagyobb átalakítási munkákat. Az 1950-es években államosítottak, az eredeti bútorok, valamint a kép - és éremgyűjtemény szétszóródott. Az 1950-es években helyreállított kastélyban 1998-ig a MÁV Kórház egyik kihelyezett részlege működött.
A gyógyintézet kiköltözése után az épület a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának kezelésébe került. Napjainkban, habár zajlik a kastély feltárása és helyreállítása, freskókkal díszített, berendezett termei mégis látogathatók. Ha még nem jártak itt, jöjjenek el, megéri!
Hasznos infók
Elérhetőség, nyitva tartásKözelsége miatt rengetegszer jártunk már Fóton, a gyermekfalunak otthont adó kastélyban működő étteremről, illetve a kastélyban élő grófról mégsem hallottunk eddig. Most azonban nemcsak, hogy bejárhattuk az 1800-as évek elején épült, majd 1840-ben Ybl Miklós által klasszicista stílusban kibővített palotát, de egy remek borkóstolón is részt vehettünk a kastély éttermében, valamint a kastély lakójával, a 83 éves gróf Károlyi Lászlóval is találkozhattunk. Sőt, a találkozás során a régi családi ereklyéket és vadásztrófeákat felvonultató, elegáns lakását is megnézhettük, melyben 1995 óta él feleségével és szupercuki drótszőrű tacskójával. A kastély azonban nem a grófi családé – a lakást az államtól bérelik.
Ennek ellenére nem éreznek megbántottságot, szívükön viselik az épület sorsát. Például, idén év elején nyitják meg azt a gyűjteményt, amely a család és a kastély múltjáról mesél majd. Addig is a kastély bejelentkezéssel látogatható, illetve az épület földszintén található Fóti Kastély Étterembe, ahol a gróf Károlyi pincészet borait is meg lehet kóstolni (a legjobb a 2013-as, friss, könnyed, mégis tartalmas Chardonnay-Sauvignon Blanc cuvée, és a 2012-es, testes Cabernet Sauvignon-Merlot házasítás) bármikor be lehet térni.
Vacsora előtt érdemes sétát tenni Magyarország egyik első angolparkjában, a desszertet követően pedig kérjék meg az étterem személyzetét, hadd lessenek be a kastély pazar dísztermébe, ahol manapság esküvőket tartanak.
Hasznos infók
Fóti Kastély ÉtteremPortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.