Múzeumba került Magyarország első kisműholdjának makettje

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2014. november 10. 13:46
Múzeumba került Magyarország első kisműholdjának makettje

Repülésének ezredik napján, november 10-én, hétfőn a Magyar Nemzeti Múzeumba (MNM) került a Masat-1-nek, Magyarország első kisműholdjának a makettje.

Fotó: Máthé Zoltán / MTI Forrás: Travelo

Tomka Gábor, az MNM főigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta: "olyan tárggyal gazdagszik most a gyűjtemény, amelyre már régóta fájt a múzeum foga". Hozzáfűzte: a múzeum "nem a régiségek poros gyűjteménye", hanem a magyar identitás és történelem szempontjából fontos tárgyak, dokumentumok gyűjtőhelye.

Vajta László, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja elmondta: ritka, hogy egy műszaki alkotás szimbolikus értéket ölt, mint az a Masat 1-gyel is történt. Véleménye szerint a magyar tudományt a világban reprezentáló híres alkotások mind kisméretűek, ilyen például a Rubik-kocka, a Gömböc és a Masat-1 is. Emlékeztetett, hogy a Masat-1 immár ezredik napja kering az űrben és felbocsátása óta folyamatosan működik.

Az MNM tudománytörténeti tárába került a Masat-1 makettje mellett a Magyar Nemzeti Bank által kiadott érme, valamint a Magyar Posta által kibocsátott bélyeg és boríték is. A makettet a kisműhold alkotói ajándékozták az intézménynek.

A Masat-1-et 2012. február 13-án lőtték fel. Az első magyar műhold megszületését a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának két tanszéke, az Elektronikus Eszközök Tanszéke, a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék fejlesztői, a Magyar Űrkutatási Iroda, valamint több mint 60 hazai és külföldi cég összefogása és támogatása tett lehetővé.

Fotó: Máthé Zoltán / MTI Forrás: Travelo

A CubeSat szabvány szerint készült 10-szer 10 centiméteres, kocka alakú műhold 1 kilogramm tömegű. Építése elsősorban oktatási célt szolgált, pályára állása óta gyűjti a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat, amelyeket a BME csapata által e célra kialakított földi állomásra továbbít későbbi feldolgozásra. A fedélzeten elhelyeztek egy félaktív mágneses stabilizáló rendszert, ennek segítségével a Földről távirányítással lehet a műhold orientációját befolyásolni. A műholdon helyet kapott egy 640-szer 480 képpont felbontású kamera is, amellyel 2012. március 8 óta több száz két és három dimenziós, valamint mozaik űrfelvételeket is készített a Földről.

A Masat-1 a számítások szerint 2015. január 7. és 2015. január 31. között lép be a Föld légkörébe.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.