Ön engedné, hogy kilencéves gyereke lovastúrára induljon, falat másszon, vagy éppen egyedül felszálljon a New York-i metróra? 2008-ban egy Lenore Skenazy nevű újságíró ez utóbbit tette, élményeiről a New York Sun-ban számolt be. Cikke hatalmas port kavart: volt, aki üdvözölte bátorságát és a gyerekébe vetett bizalmát, mások Amerika legrosszabb anyjának kiáltották ki. Az élménybeszámolót könyv (Free Range Kids – nálunk Gyerekek póráz nélkül címmel jelent meg), majd tévésorozat követte, melyből szabályos gyereknevelési forradalom tört ki.
Skenazy gondolatmenetének lényege, hogy napjainkban a szülők túlféltik gyermekeiket, így aztán korlátozzák őket döntéseikben, és jelentősen leszűkítik mozgásterüket. Ezzel szemben érdemes engedni gyerekeket kockázatot vállalni, kipróbálni veszélyes dolgokat, hogy ügyesebb és magabiztosabb felnőtt legyen belőlük. Cikkünkben a póráz nélküli nevelés gyakorlásához adunk öt tippet.
Ha olyan szerencsés, hogy kertes házban lakik, és vannak vastag ágakkal rendelkező, öreg gyümölcsfái – vagy a nagymamánál van hasonló infrastruktúra – ahelyett hogy aggódva leparancsolná őket a fáról, biztassa gyermekeit annak megmászására! Kevésbé mázlisták parkokban vagy erdőkben próbálkozhatnak, de nem biztos, hogy mindenütt sikerrel járnak: a legtökéletesebb mászófák sajnos általában a kerti gyümölcsfák szoktak lenni.
Mászásra alkalmas fa híján érdemes a remek edzésnek is beillő, a belvárosban is könnyedén gyakorolható falmászást kipróbálni. Személyes kedvencünk a budapesti Váci úton található Boulder Club ahol a sziklamászás beltéri változatát lehet kipróbálni: a különböző dőlésszögű felületekre szerelt fogásokba, követ imitáló anyagokba kapaszkodva idézhetjük meg a valódi sziklafal nyújtotta élményt.
Előnye, hogy kényelmes ruhán és vékony talpú tornacipőn kívül semmilyen extra eszközre nincs hozzá szükség, biztosítókötél vagy beülő nem szükséges, a kezdőknél viszonylag gyakori lepottyanásokat a vastag matrac fogja fel. Kisiskolás kortól érdemes kipróbálni, felnőtteknek a belépő napszaktól és naptól függően 1000-1300 forintba kerül, 6-14 éveseknek féláron váltható belépő.
Közismert tény, hogy a lovak közelsége nagyon jó hatással van az ember lelki állapotára, nem véletlenül használják terápiás célokra is őket. A gyerekeket megnyugtatják a gyönyörű jámbor állatok, a lovaglás kipróbálása pedig még nagyobb élményt ad. A kezdeti ismerkedés után jöhet a futószáras oktatás, ahol először a megfelelő kéz- és lábtartást, ülést sajátíthatják el a gyerekek, majd jöhet a séta és az ügetés. Ez utóbbi például hatalmas sikerélményt adhat a gyereknek, amikor először eltalálja a megfelelő ütemet. Később jöhet az iskolázás a nagyobb karámban, majd a tereplovaglás.
Budapesten a II. kerületben, a Széll Kálmán tértől autóval 10 percre, de tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető helyen található a Petneházy Lovas Club, ahol a városi gyerekek is lóközelbe kerülhetnek. Vidéki kedvencünk pedig a Zirc közeli Szépalma Hotel, ahol nyaranta lovastáborokat is szerveznek, rossz idő esetén pedig a remekül felszerelt fedeles lovardában gyakorolhatnak a gyerekek. A Petneházy klubban a 25 perces futószáras oktatás 3500 forintba, a 45 perces csoportos óra 4000 forintba kerül alkalmanként.
Menjen biztosra!
"A sport a gyermek egészséges fejlődését szolgálja. Azonban ilyenkor sérülések is előfordulhatnak. A biztosítási szakértő mégis azt tanácsolja: senki ne mondjon le arról, hogy gyermekeit sportolásra buzdítsa. Inkább készüljünk fel megfelelő háttérrel az esetleges gyógyítási, vagy rehabilitációs plusz költségek fedezésére" – tanácsolja Németh Péter a CLB Független Biztosítási Alkusz szakértője. A TB körébe több sportág nem tartozik bele, illetve a sérülések utáni felépülést segítő kezelések, gyógyszerek, vagy akár szülői kereset kiesés plusz költséget jelenthetnek. A gyermek- és juniorsport-, illetve balesetbiztosítások megoldást jelenthetnek a kis bajnokok mielőbbi újra „pályára lépéséhez". (X)
Függetlenségre nevel, remekül javítja az egyensúlyérzéket, és még menő is a gördeszkázás. Balesetveszélyessége miatt természetesen ezt inkább idősebb gyerekeknek ajánljuk. A kezdeti csetlést-botlást egy közeli parkban is megejthetjük, később azonban érdemes ellátogatni egy kifejezetten deszkásoknak és görkorisoknak kialakított parkba.
Ilyen például a budapesti Görzenál Skatepark, mely a korábbi balesetveszélyes betonutak és napsütésben felforrósodó fém félcsövek helyett idén nyáron nyírfa rétegelt lemez borítást kapott, és úgy alakították ki, hogy ne csak a profiknak legyen élmény itt a gyakorlás. A belépő 600 forintba kerül, kísérőjegy 200 forint.
Kisebb gyerekeknek az úszás is extrémsport-számba megy, hiszen a kicsiknél az egyik legnagyobb veszély a vízbe fulladás. Éppen ezért érdemes minél előbb megtanulni úszni: mi nagyjából 4 éves kortól ajánlanánk. A megfelelő úszásoktató kiválasztására nagyon figyeljünk oda, egy goromba edző hosszú időre megutáltathatja a vízi sportokat, míg a játékos foglalkozások és a fokozatosság életre szóló vízbiztonságot alakít ki.
Az alsópáhoki Kolping Hotel például kifejezetten 2-7 éveseknek szervez játékos úszótárbort november 9-14. között. A tábor ára a résztvevők számától és az szállástípustól függ, akit érdekel, itt tudja magának kikalkulálni.
Remek családi program és hatalmas sikerélményt adhat egy kerékpáros túra közös teljesítése is. Persze ne ötven-hatvan kilométeres etapokban gondolkodjunk, de 10-20 kilométereket egy iskolás korú gyerek már simán le tud tekerni.
Érdemes sík terepet és jól kiépített bringautat választani, így az eltévedés vagy baleset veszélye nélkül gurulhatunk: a Fertő-tó például pont ilyen. Ráadásul a települések nagyon közel fekszenek egymáshoz, így nem csak az állandó bicajozásról szól majd a túra, hanem a környék látnivalóit, családbarát programlehetőségeit is kipróbálhatjuk két tekerés között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.