Gyula és Zebegény a két legvirágosabb település
2013-ban a Virágos Magyarországért verseny győztese Gyula és Zebegény lett. A versenyt öt minisztérium, az Országgyűlés három bizottsága, Budapest Főváros Önkormányzata, a Magyar Turizmus Zrt., több civil szervezet, közöttük a verseny szervezésében is tevékenyen résztvevő Virágzó Magyar Kertkultúráért Alapítvány írta ki.
A fődíját város kategóriában Gyulának, falu kategóriában Zebegénynek ítélték oda, ami egyben feljogosítja a két települést Magyarország képviseletére a 2014. évi Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) versenyében.
A miniszterelnök díjait Balatonfüred és Komlóska kapta, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága Mosonmagyaróvárt és Csemőt jutalmazta, az Országgyűlés Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottsága pedig Sárospatak város önkormányzatának munkáját ismerte el. Az Országgyűlés Sport és Turizmus Bizottsága Sátoraljaújhelyt és Dunakilitit jutalmazta. A Belügyminisztérium Debrecennek, Tivadarnak, Győrnek, Orfűnek, Encsnek és Fehértónak nyújtott át díjat.
A hagyományos magyar növény és virágkultúra megőrzéséért a Vidékfejlesztési Minisztérium Hajdúnánás és Poroszló önkormányzatának munkáját ismerte el. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális díját Sopron kapta, míg a környezettudatos oktatás megvalósulásáért három óvoda és két iskola munkáját emelték ki. A Magyar Turizmus Zrt. turisztikai díjait Nagykőrös és Kaposvár képviselői vehették át. Budapest főváros díját a XIX. kerület nyerte el.
Harmadszor került átadásra a "Magyarország legszebb főtere" díj, a 2013. évi nyertes Budapest II. kerülete, a Mechwart tér lett. Budapest Főváros Önkormányzata a „Budapest legszebb főutcája" díjat a XX. kerületnek ítélte oda. A Virágos Magyarországért Szervező Bizottságának legmagasabb díját, az Arany Rózsa-díjat idén Ráckeve, Tiszakécske, Szerencs, Sárvár, Salgótarján, Siófok és Tapolca kapta. Ezt a díjat régiónként csak az az egy település kaphatja meg, amely évek óta kiemelkedő eredményt mutat fel a környezetszépítésben.
A veresenyről
A Virágos Magyarországért versenyt 1994-ben hirdették meg először. Az első évben 69 település jelentkezett, azóta a verseny igazi mozgalommá vált. Nincs Magyarországon még egy olyan megmérettetés, amely évente kétmillió embert képes mozgósítani a kulturált, virágokkal díszített, élhetőbb környezet megteremtéséért, a természeti és épített örökség megóvásáért, az új generációk környezettudatos neveléséért.