Szeptember első hétvégéjén két érdekes programmal is kedveskedik a Duna-Dráva Nemzeti Park a természetrajongóknak. Délelőtti madárgyűrűzésen, vagy esti szarvaslesen is részt vehetünk szeptember elsején, szombaton.
Az állatok jelölésének egyik legrégebben használt módszere a gyűrűzés. A módszer a vadon élő madarak, a fogságban tartott madarak, és a denevérek esetében használatos. A madárgyűrűzés mint kutatási módszer elsősorban a madárvonulás sajátosságait vizsgálja, de más összefüggések megértésében és tisztázásában is jelentős szerepet játszik. Leginkább elterjedtek az egyedi kóddal ellátott gyűrűtípusok, de újabban egyre gyakrabban színes gyűrűk kombinációját is alkalmazzák.
1981 óta működik hazánk legrégebbi madárgyűrűző tábora a Sumonyi-halastavak mellett. Az elmúlt 30 évben több mint 300 000 madarat fogtak be és jelöltek meg itt a madarászok. A programon lehetőség nyílik a befogott, kézben tartott madarak jobb megismerésére. A madarak a reggeli órákban aktívabbak, ezért reggel nyolc órakor kezdődik a program.
A szarvasok viszont este aktívak – ekkor lehet megfigyelni a jellegzetes bőgő hangjukat, így a nemzeti park másik programján este lehet részt venni, szintén szeptember első napján. Tudja-e, hogy hol lőtték azt a szarvasbikát, amelyiknek a trófeája 60 éven keresztül volt világrekorder? Ez a hely a Szekszárdi-dombság mélyén megbúvó gyöngyszem, Szálka. Szeptemberben már a falu határában is hallhatjuk a szarvasbikák bőgő hangját, közben megcsodálhatjuk a települést és az azt körülvevő gyönyörű természeti környezetet.
Hasznos tudnivalók
Gyűrűzőnap