Az, hogy a tápanyagok pótlására szükség van a terhesség tervezésekor és a várandósság alatt ma már nem is lehet kérdés. Ennek ellenére időről-időre előkerül a dilemma: mi a helyzet a zsírban oldódó vitaminokkal? Hiszen azokat túl is lehet adagolni!
A kérdés megválaszolásában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a ratkotunde.hu szakértője van a segítségünkre.
Ezt a betűszót érdemes megjegyezni, ez ugyanis a zsírban oldódó vitaminokat takarja. A vízoldékony társaik túladagolása szinte lehetetlen, vagy inkább nagyon nehéz, hiszen a szervezet nem raktározza azokat, vagyis, ha túl sok van belőle, akkor a vizelettel távoznak. A zsíroldékony vitaminok, vagyis a D-, E-, K-, és A-vitaminokkal azonban más a helyzet. Ezeket a szervezet képes adott mennyiségben tárolni a zsírszövetekben, így a túladagolásuk is lehetséges.
A probléma pedig itt adódik: hogyan szedjünk nyugodtan várandósvitamint, ha eleve nem vagyunk tisztában ezeknek a vitaminoknak a szintjével a szervezetünkben, és hogyan lehetünk biztosak abban, hogy az étkezéssel együtt nem adagoljuk túl őket?
Amikor igazán jó minőségű várandósvitamint választunk, az tartalmazni fogja a zsíroldékony vitaminokat is sok más anyag mellett. Ezek a termékek ráadásul szerves kötési formákban tartalmazzák az anyagokat, mert azoknak így akár 80%-kal is jobb a hasznosulása, valamint komplex termékekről van szó, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását (a témánál maradva az E-vitamin jelenlétében az A-vitamin hasznosulása lényegesen jobb). Ha pedig a termék valóban nagyon jó, akkor figyelembe veszi a terhesség három trimeszterének eltérő igényeit is, így az anyagokat is más – más mennyiségben tartalmazza. Ráadásul a szakemberek ma már javasolják is az ilyen termék szedését a terhesség tervezésétől egészen a szoptatás végéig. De akkor hogyan oldjuk meg, hogy ne adagoljuk túl?
Erről két dologgal tudunk gondoskodni. A kiegyensúlyozott étkezés mellett ajánlják a várandósvitamint a szakemberek, vagyis egy olyan étkezési forma mellett, mely nagyjából kiegyensúlyozott módon tartalmazza a szükséges tápanyagokat. Csakhogy a várandósság alatt az igények is megnőnek, ezt pedig már kizárólag étkezéssel fedezni nagyon nehéz. Vagyis a várandósvitamin éppen ezt az űrt tölti ki, alapesetben semmilyen gondot nem okoz, és szedhető, ha a kezelőorvos mást nem javasol. Túladagolás akkor lehetséges, ha több adott vitamintartalmú készítményt alkalmazunk egyszerre.
A D-vitamin tulajdonképpen egy hormon, mely többek közt az immunrendszer megfelelő működéséért felel. Nyáron a szervezetünk is előállít, így, ha azt különleges állapot nem indokolja (mint például a terhesség), és a napon is eleget tartózkodunk, akkor külön pótlása ilyenkor nem szükséges. A várandósvitamin pedig jó esetben fedezi a megnövekedett igényeket is. A D-vitamin túladagolása a babák esetében mentális fejlődési rendellenességeket okozhat, valamint a túl sok kalcium miatt koponyaelváltozással is számolni lehet. A túladagolás azonban nem olyan könnyű, vagyis több D-vitamin tartalmú készítmény egyidejű, hosszabb szedése szükséges hozzá.
"E-vitamin túladagolásról nem is lehet beszélni, hiszen még igen nagy bevitt mennyiség esetén – az ajánlott adag többszörösénél sem jelentkezik semmilyen tünet. A gond inkább azzal van, hogy ez a vitamin fokozza az A- és a K-vitamin hasznosulását, ezért kell figyelni az adagolására" – mondja dr. Angyal Géza, a ratkotunde.hu szakértője.
A K-vitamin a véralvadási faktorok miatt is fontos anyag, mely túladagolása esetén növeli a trombózis kialakulásának esélyét, illetve a májat károsíthatja. Ebben az esetben is el lehet mondani azonban, hogy a túladagolás nem “könnyű”, lényegesen nagyobb mennyiség szükséges hozzá, mint a napi ajánlott, ráadásul huzamosabb ideig.
Az A-vitamin a legtöbbször kiemelt “mumus” túladagolása fejlődési rendellenességet okozhat, és bármilyen ritkán is fordul ez elő, mégis talán ez a felsoroltak közt leggyakrabban túladagolt vitamin. Ennek oka, hogy az A-vitamin nagyon jót tesz a bőrnek is, így sok bőrápolási, szépészeti termékben is jelen van. Ezek túlzott használata a várandósvitaminnal és az étkezéssel együtt már okozhat gondot, de mint említettük, ez is igen ritka. A megoldás, ha a várandósság alatt az A-vitamin tartalmú krémeket helyettesíti olyanokkal, melyek ugyancsak a bőr rugalmasságát segítik elő, de várandós kismamák számára alakították ki őket. A hatékonyságuk is jobb lesz, és az A-vitaminnal sem lesznek gondok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.