Krónikus hörghurut esetén, az idejében megkezdett terápiával sokkal jobb életminőséget lehet elérni, ám ehhez minél hamarabb tanácsos orvoshoz fordulni.
Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, milyen tünetek kapcsán ne halogassuk a kivizsgálást.
Akut hörghurut rendszerint légúti betegségek kapcsán jelentkezik. Néhány napig vagy 1-2 hétig tarthat. A krónikus hörghurut (bronchitis) azonban legalább 3 hónapig tart és két év alatt több alkalommal is kiújul.
Krónikus hörghurut során a hörgők állandó gyulladásban vannak, a váladéktermelődés fokozódik, emiatt jellemző tünete a hullámzó intenzitással jelen lévő hurutos (produktív)köhögés. Amennyiben nincs kimutatható hörgőszűkület, egyszerű idült bronchitisről beszélünk. Ha azonban a köhögéshez a hörgők kisebb-nagyobb mértékű szűkülete is társul,nehézlégzésis jelentkezhet, ilyenkor aCOPDgyanú merül fel.
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) tulajdonképpen egy „ernyőbetegség”, hiszen ez alá bújik meg a krónikus, hörgőszűkülettel járó hörghurut és a tüdőtágulás, más néven emfizéma. Ide tartozik még a hörgőtágulat, orvosi nevén bronchiectasia is. A COPD-s betegek 74%-ánál mutatható ki krónikus bronchitisz is.
Ez a két tünet a COPD kezdeti stádiumára már jellemző lehet. Megfelelő kezelés, valamint a rizikótényezők csökkentése nélkül a betegség - természetes lefolyása révén - időben fokozatosan rosszabbodni fog. Ha panaszaink vannak, ne odázzuk el a szakember felkeresését, fájdalmatlan vizsgálat keretében,légzésfunkciósegítségével felállítható a kórisme.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.