Fülzsír eltávolítása – kérdések és válaszok

fültisztítás
PUBLIKÁLÁS: 2020. augusztus 30. 15:25
A fülzsír eltávolítása a legtöbb esetben még mindig fültisztító pálcikával történik, pedig nem ez a legmegfelelőbb eszköz.

A fülzsír eltávolítása a legtöbb esetben még mindig fültisztító pálcikával történik, pedig nem ez a legmegfelelőbb eszköz.

Egyáltalán miért van szükségünk fülzsírra, mi a szerepe, milyen problémákat okozhat és hogyan szabadulhatunk meg biztonságosan tőle? Kérdéseinkre dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.

Miért fontos a fülzsír?

A fülzsír feladata a fül egészségének megőrzése. A folyamatosan termelődő faggyú és elhalt hámsejtek keverékében megtapadnak a különböző szennyeződések és por, ezáltal nem tudnak mélyebbre jutni, a hallójáratba. A fülzsír emellett megakadályozza, hogy a fül bőre kiszáradjon. Ha száraz, repedezett volna, az megkönnyítené a kórokozóknak a bejutást.

Fülzsír eltávolítása – miért nem ajánlott a fültisztító pálcika?

Egy óvatlan mozdulat és ha a fültisztító pálcika túl mélyre kerül a fülben, akár a dobhártyát is felsértheti. Ha nem a megfelelő mozdulatokkal, kifelé tisztítjuk a fület, akkor a felesleges fülzsírt befelé tolva fülzsírdugót is létrehozhatunk, aminek az eltávolítását már csak a rendelőben, fülmosással tudja a fül-orr-gégész elvégezni.

Túlzásba lehet vinni a fültisztítást?

Igen, ha túl gyakran, akár naponta eltávolítjuk a fülzsírt a fülből, akkor nem tudja megfelelően ellátni a feladatát. Nem lesz, ami védelmet nyújtson a szennyeződésekkel szemben és a fül bőre is könnyebben kiszárad, ami növeli afertőzések kockázatát.

Szükséges egyáltalán a fülzsír eltávolítása?

A külsőfül egészséges körülmények között öntisztuló, így fültisztításra csak akkor van szükség, ha valakinél több fülzsír termelődik és emiatt hajlamos afülzsírdugókialakulására. Az öntisztulás azt jelenti, hogy minden rágással, beszéd közben az állkapocs mozgásával olyan mozdulatot hozunk létre, ami serkenti, hogy a fülzsír a fülből távozzon. A fülnyílásba érve aztán megszárad és kiesik.

Óvatosan a fülgyertyával!

A fül melegítéséről fülgyertyával elterjedt, hogy a hő kihúzza a fülzsírt. Ez az eljárás azonban igen veszélyes. A forró gyertyaviasz eltömítheti a hallójáratot, dobhártyakárosodást és akár égési sérülést is okozhat.

Mire figyeljenek az érzékeny bőrűek?

Ekcémavagypikkelysömöresetén a bőr száraz, repedezett lehet, ami megnehezíti, hogy a fülzsír távozzon a fülből, így az megkeményedhet és kiszáradhat. A bőr idősebb korban szárazabbá válik, ezért ilyenkor jellemzően szintén megnő a fülzsírdugó kialakulásának gyakorisága. Érzékeny, problémás bőr esetén, aki hajlamos a fülzsírdugó kialakulására, érdemes megelőzés céljából rendszeres időközönként – 6-12 havonta – fül-orr-gégésszel ellenőriztetni és szükség esetén fülmosással megszabadulni a felesleges fülzsírtól.

fülzsír eltávolítása
41978862 - woman injured cleans ears with cotton sticks isolated on white

Fülzsír eltávolítása fülspray segítségével

A fülspray egy kíméletes alternatíva lehet a fültisztításra. A többnyire glicerint vagy paraffint tartalmazó, olajszerű folyadékot a fülbe juttatva segíthet feloldani, kimosni a fülzsírt a fülből. Ám tudni kell, ha már kialakult a fülzsírdugó, akkor az a nedvesség hatására megduzzadhat, így akárhalláromlástis okozhat. A tartós nedvesség pedig a fülben a fül bőrének felázásához, fertőzésekhez, hallójáratgyulladáshoz is vezethet.

Mi a legbiztosabb módja a fülzsír eltávolításának?

A biztonság érdekében a legjobb, ha a fülünket fürdés közben az ujjunkkal elérhető mélységig megmossuk, majd a törölközővel finoman szárazra töröljük.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.