Ébredezik Európa szupervulkánja, több millió embert fenyeget a kitörése

kitörés
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 30. 12:15
Egyre hangosabban mocorog valami a kontinens alatt, ami aggodalomra ad okot a kutatók szerint. A gyakori földrengések és a megnövekedett gázkibocsátás alapján kiderült, hogy a szupervulkán nemcsak felébredt, de vészesen közel van a kitöréshez is.

A tudósok úgy vélik, hogy egy európai szupervulkán ébredezik, és attól tartanak, hogy ez világszerte súlyosan veszélyeztetheti az élelmiszer-ellátást. Az olasz Campi Flegreinél történt több erős földrengés után a kutatók aggodalmukat fejezték ki, hogy egy nagy erejű kitörés közeleghet.

A vulkánkitörés nem csak a közeli lakosokra nézve aggasztó, hiszen egy globális katasztrófát okozhat.
A vulkánkitörés nem csak a közeli lakosokra nézve aggasztó, hiszen egy globális katasztrófát okozhat (Képünk illusztráció) Fotó: unsplash

Az elmúlt hat hónapban már több mint 3000 kisebb rengést regisztráltak. Ráadásul májusban a Nápolyhoz közeli Phlegraei-mezőket egy 4,4-es erősségű földrengés rázta meg, amit a kutatók az elmúlt 40 év legerősebbjeként jellemeztek. Emellett a Campi Flegreiből származó szén-dioxid-kibocsátás az egekbe szökött, az Olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet (INGV) napi 4000-5000 tonnás kibocsátási szintekről számolt be, ez arra utalhat, hogy a magma a felszínhez közel mocorog.

Bármikor kitörhet a szupervulkán?

A tudósok folyamatosan figyelik ezeket a gázkibocsátásokat, a talajemelkedést és az ezernyi kisebb földrengést, mivel ezek kulcsfontosságú figyelmeztető jelei lehetnek egy esetleges kitörésnek. Amikor a magma a felszín közelébe emelkedik, gázokat szorít ki magából, amitől megnő a nyomás a vulkán belsejében. A túlzott nyomás repedésekhez vezethet, és egy veszélyes kitörést idézhet elő.

Létfontosságú, hogy megkülönböztessük a magmamozgás okozta gázkibocsátást a természetes kőzetreakciókból eredőktől

– mondta Christopher R. J. Kilburn, az INGV vezető vulkanológusa.

A Campi Flegrei pusztító fenyegetést jelenthet a Nápoly nagyvárosi területén élő több mint négymillió ember számára, ugyanis a lávafolyamok okozta károk valószínűleg megszakítanák az áram-, víz- és energiaszolgáltatást. A nápolyi hatóságok létfontosságú evakuálási tervekkel rendelkeznek a térségben élők számára, azonban egy esetleges kitörés esetén a vulkáni gázok éveken át tartó lehűlést okozhatnak, ami világszerte veszélybe sodorhatja az élelmiszer-ellátást.

Bár a Campi Flegrei utoljára 1538-ban tört ki, az utóbbi évtizedekben egyre több aktivitást mutat, így már 2012-ben megemelték a figyelmeztetési szintet zöldről sárgára – írta a Mirror.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.