Jövőben élő embereknek üzentek a Városligetben

időkapszula
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 30. 15:05
A földbe ásott időkapszulát 3025-ben lehet majd kinyitni.

A Szépművészeti Múzeum 21 kérdésből álló kérdőívét kitöltve lehetett üzenni a jövőnek. Így 150 válaszadó üzenete került az időkapszulába, amit pénteken helyeztek el. A kérdések arra vonatkoztak például, hogy milyennek képzeled a világot 1000 év múlva. Milyen érzés a jövővel kommunikálni? Mi a leglényegesebb tennivalónk az emberiség fennmaradása érdekében? Az 1000 év múlva felbontandó időkapszula elhelyezése a Szépművészeti Múzeum vasárnap záró Agnes Denes-kiállítás záróprogramja volt.

jövő
Üzenet a jövőnek. Így néz ki az időkapszula / Fotó: Maté Krisztian

Te mit üzennél a jövő emberének?

A magyar származású, New Yorkban élő Agnes Denes egyszerre művészeti és tudományos projektjeinek régóta visszatérő eleme a jövő embere számára hagyott üzenet, az időkapszula. Az elmúlt év végén nyílt A logika rendszerei – a rendszerek logikája: Agnes Denes művészete című kiállításának volt része az emberiség jövőjével kapcsolatos kérdőív, aminek az üzeneteit a Városliget mértani középpontjában helyezték el. A kérdések ITT nézhetők meg. Az időkapszulát ceremónia keretében helyezte 1000 éves nyugalomra Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa és Kumin Mónika, a kiállítás kurátora. Baán László elmondta:

A máig aktívan alkotó Agnes Denes a műveit a jövő generációjának, sőt a jövendő civilizációknak szánja, túllépve a művészet keretein. Ezek egyúttal tudományos projektek, amelyek napjaink klíma- és ökológiai válságának tükrében értelmezhetőek. Ezért a Liget Budapest Projekt, ami ezen problémákra igyekszik szintén választ találni, ember és természet fenntartható együttélését igyekszik megvalósítani, kivételesen alkalmas keretet ad az időkapszula projektnek.

Baán László hangsúlyozta: örül, hogy éppen a Magyar Zene Háza épülete mögötti részen helyezik el a kapszulát. Hiszen a Magyar Zene Háza jó példája az ember által mesterségesen létrehozott épület és a természet, például a fák összekapcsolhatóságára. Baán László megjegyezte, hogy a 94 éves Agnes Denes aktívan részt vett a kiállítás és az időkapszula projekt szervezésében, Kumin Mónika, a kiállítás kurátora munkáját segítve. Kumin Mónika elmondta:

Agnes Denes környezettudatos köztéri akciói radikális beavatkozások a táj és a városi környezet szövetébe. Egyik legemblematikusabb munkája az 1982-es Búzamező – szembesítés című akció, melynek során – önkéntesek bevonásával – búzával vetett be, majd learatott egy 0,8 hektáros törmeléklerakó területet Manhattan déli végében. Ez is jól példázza, hogy a művészt a környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi kérdések egyaránt érdeklik.

Agnes Denes jelmondata:

Túl kell élnünk a jelenkort és életben maradásunkkal át kell ültetnünk elképzeléseinket egy ismeretlen jövőbeli korba.

 

Üzenet a jövőnek:  Agnes Denes időkapszulája, Kumin Zsófia kurátor és Baán László főigazgató / Fotó: Máté Krisztian

Mi az időkapszula valódi célja?

Agnes Denes számára az időkapszula projekt nem csupán művészi eszköz, hanem tudományos kutatás is, mely a 2020-as években élő emberek gondolkodásmódját, a jelenhez és jövőhöz kapcsolódó elképzeléseit, vágyait, érzéseit rögzíti a jövő számára. Az időkapszula projekthez kapcsolódó kiállítás a Szépművészeti Múzeumban reprezentatív grafikai és fotósorozatok, rajzok, fotódokumentációk és videók segítségével járja körül a magyar származású amerikai művész életművének jelentős állomásait, mintegy 60 művén keresztül. A magyar származású Agnes Denes nagyon örült annak, hogy a magyar közönség is láthatja az életművét összegző kiállítást, ami június 1-jén vasárnap zár be.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.