Idén is közzétette a Belügyminisztérium az előző év legnépszerűbb fiú- és lányneveinek listáját, amiben némi változás állt be a 2023-as évhez képest. Górcső alá vettük a rangsor elejét!
1. Az úr napján születtek
A képzeletbeli dobogó első fokára a Dominik került fel. A latin eredetű férfinév a Dominicus elnevezésből ered, pontosabban a dominus (úr) szóból. Jelentése: az Úrhoz tartozó vagy Istennek szentelt. Eredetileg vallási jelentéstartalma volt, gyakran adták olyan gyermekeknek, akik vasárnap, vagyis az úr napján születtek. Augusztus 4-én ünneplik.
2. Hagyományok épülnek rá
A legnépszerűbb lánynév 2024-ben a Luca lett. A név a latin Lucia névből jön, amely a lux, azaz fény szóból származik, ezért leginkább a fényes és világos jelzőkkel illetik. Hazánkban december 13-án, Luca napján régi népi hagyományok kelnek életre. Ősi magyar alakváltozata a Lúcia.
3. Még germán eredete is van
A fiúknál az Olivér lett a második legtöbbször választott név. Ez a latin Olivariusból származtatható, ami az olajfát ültető kifejezésből jön, de egyesek szerint a germán nyelvezetből fakad, és tündért, manót jelöl. November 21-én ünnepeljük.
4. Két névből szőtt egység
Ezüstérmes lett tavaly a Hanna, ami meglepő fordulat, mivel 2023-ban még a legnépszerűbb volt. Ez a keresztnév valójában két név kereszteződése: az Anna eredeti héber alakja, és a Johanna rövidülése. Jelentése kegyes, kegyelmet adó. A naptárban május 20. napjánál találjuk.
5. Régi magyar gyökerek
Harmadik helyezett lett a Levente, ami valójában egy régi magyar személynév. Sokan a lesz ige származékának gondolják, ez alapján levőcske, kis lény a jelentése. Az ősi magyar név az Árpád-korban méltóságos név volt, harcost, vitézt jelentett. A június 18-ai és 28-ai dátum tartozik hozzá.
6. Egy szent nőre utalva
A bronzérmes lánynév az anyakönyvezés szerint a Zoé lett. Ennek az eredetileg görög keresztnév a zóé szóból ered, jelentése élet, és fontos szerepe volt a keresztény vallásban Szent Zoé, ókeresztény vértanú története miatt. A hivatalos névnap május 2-ára tehető.
7. Bennük él a harcos
Negyedik helyre került a Marcell, ami a latin Marcellus családnevet idézi meg, és ami Mars istenre utal. Jelentése ezek alapján Mars istenhez tartozó, Mars istennek szentelt, de a harcos jelzővel is párhuzamba hozzák. Január 9-én, valamint augusztus 14-én ajándékozzuk meg őket.
8. Töretlenül népszerű
Az Anna 2024-ben a másodikról a negyedik helyre csúszott vissza, de még ezzel is felkapott lánynév. Jelentése kegyelem, könyörület, báj, kecsesség, kedvesség. A közvetlenül a héberből átvett név eredeti formája Channá, Hanná. Hazánkban egészen az Árpád-kortól kezdve népszerű női név. Névnapja július 26.
1. Gyarapodott az újak listája
2025-ben új nevekkel bővült az anyakönyveztethető keresztnevek listája, így számtalan egyedi és különleges megszólítást választhatunk születendő gyermekeinknek. A friss jegyzéket hónapról hónapra teszi közzé a Nyelvtudományi Kutatóközpont. Nem volt könnyű dolguk, ugyanis több mint 500 névötletről kellett dönteniük 2024 folyamán. Az intézetbe egész évben lehet kérvényt benyújtani, de főleg tavasszal és ősszel érkeznek a kérelmek.
2. Versenyben a számok
A tavalyi évben a kutatóközpont összesen 229 férfi és 322 női nevet bírált el, ebből azonban csupán 66-ot találtak hivatalosan is anyakönyveztethetőnek a szakemberek, ami, ha jobban belegondolunk, nem is kis szám. A női ötletek kreatívabbnak bizonyultak, ugyanis nagyobb arányban feleltek meg a bírálatoknak. Ezekből 41-et fogadtak el, míg az erősebbik nem esetén mindössze 25-nek adtak engedélyt.
3. Nem mindent fogadnak el
Szigorú szabályoknak kell megfelelni ahhoz, hogy a szülők álomnevei, illetve vágyott elnevezései végül anyakönyveztethető keresztnévvé váljanak. A születendő csöppség akkor kaphat eddig itthon még ismeretlen elnevezést, ha az anya és az apa javaslata megfelel a magyar helyesírás szabályainak. A szakértők tehát minden olyan ötletet kizárnak, ami valamilyen idegen nyelvi elemet, valamint annak helyesírását tartalmazza.
4. Sokat számít a jó indoklás
A kérelmek elfogadásánál az is számít, hogy mivel érvelnek a szülők. Az indoklást a bizottság igyekszik figyelembe venni. Jó példa erre, hogy többedik beadást követően 2024-ben végül elfogadták a Lackó férfinevet, ami bár lehet egy becézés, egykor önálló névként létezett, sőt családnévvé is vált. A magyarázat helytálló volt, ennek eredményeképpen 2025-től kezdve így is nevezhetjük a születendő kisfiúkat.
5. Ezeket már adhatjuk idén
Újdonság, hogy egyre többen érdeklődnek a görög és héber eredetű nevek iránt, ezzel párhuzamosan háttérbe szorult a skandináv vonal. Közkedveltek lettek a perzsa, török és szanszkrit elnevezések, akárcsak a szlávok. Ezek alapján a friss nevek között találhatjuk női oldalról: Nira, Briszéisz, Hime, Öjkü. A férfiak tekintetében pedig: Eldád, Jusztinusz, Milász, Hirotó, Hideki, Musztafa, Nármin.
6. Továbbra is stop nekik
Érdemes megemlíteni azokat a neveket is, amelyek nem mentek át a rostán, mert valamilyen szempontból nem feleltek meg az előírt követelményeknek és a hazai jogszabályoknak. A leggyakoribb hiba, hogy az igénylők idegen nyelven adják be a névkérelmeket. A visszautasítottak között szerepel például a Carlos, az Antony és Entony, a Conor és Connor, a Matthias, a Pierre, valamint a Sophia, a Maya, az Aysa, a Judith, az Emily, a Kéthy, de a Kéty is.
Szöveg: Légrádi Júlia, Fanny magazin