Lakott területet is érhet a féltonnás Cosmos 482 űrszonda. Mutatjuk a részleteket!
Az egész világot lázban tartja a Szovjet, Cosmos 482 őrszonda, aminek a darabjai 53 éve keringenek az űrben. Az előrejelzések szerint, ma, azaz 2025. május 10-én éri el a föld légkörét. Már csak pár óránk van a becsapódásig.
A Cosmos 482 űrszonda 1972-ben indult útjára. Azért lőtték fel, hogy leszálló egységet juttasson el a Vénusz felszínére. Egy műszaki hiba miatt azonban nagyon gyorsan tönkrement, leálltak a hajtőművei. Az űrszonda ahelyett, hogy elindult volna a Vénusz felé, több darabra esett szét és a részei a Föld körül kezdtek keringeni – írta meg az Earthsky.
A műholdszakértők szerint becsapódás óriási károkat okozhat a föld felszínén. Habár a Cosmos 482 űrszonda több darabra esett, az 1 méter átmérőjű, 495 kilós leszállóegysége egyben maradt. A kapszulát pont úgy tervezték, hogy ne égjen el a Vénusz légkörébe való belépésnél, ezért a Föld légköre sem fogja megállítani. A szakértők szerint a Cosmos 482 űrszonda 242 kilométer per órás sebességgel fog becsapódni.
A pontos becsapódási helyét jelenleg lehetetlen megállapítani, mert nagyon sok tényező befolyásolja. Több előrejelzés szerint is Európa, Észak-Amerika, Dél- Amerika, Afrika, vagy Ázsia valamelyik részén landol. A szakértők szerint csupán 0,4 a 10 ezerhez az esélye annak, hogy a Cosmos 482 űrszonda személyi sérülést okozzon. Ez annyira kicsi, hogy még annak is nagyobb az esélye, hogy villám csap valakibe.
Élő visszaszámláláson figyelheted, hogy mikor éri el a Cosmos 482 űrszonda a Földet: