A mesterséges intelligencia lehetővé tette, hogy egy halott áldozat beszélhessen a gyilkosához annak ítélethirdetése előtt. Nem volt még példa arra, hogy a mesterséges intelligencia így segít egy bírósági eljárásban.
A mesterséges intelligencia lehetővé tette, hogy egy megölt háborús veterán, Chris Pelkey újra életre keljen. Legalábbis egy rövid videó erejéig. Így el tudta mondani gyilkosának, hogy milyen veszteséget okozott neki a tettével. - írta meg az NPR
A mesterséges intelligencia nélkül a gyilkos nem szembesülhetett volna azzal, mit érez iránta az áldozata
Négy évvel ezelőtt két sofőr konfliktusa gyilkossághoz vezetett az Egyesült Államokban lévő Chandler városában. A két autóvezető veszekedése egy piros lámpa előtt érte el a csúcsát.
A 37 éves veterán katona, Chris Pelkey kiszállt a kocsijából. A másik autóban ülő Gabriel Horcasitas ezt fenyegetésnek vette, és a fegyverével többször rálőtt a másik férfira, egyik találata megölte Chris Pelkey-t.
A férfit családja és szerető nővére gyászolja a mai napig. Az amerikai bíróságokon bevett gyakorlat, hogy egy tárgyaláson az ítélethirdetés előtt az áldozat elmondhatja, hogy a tettes milyen lelki, fizikai és anyagi károkat okozott neki. Ez nyilvánvalóan csak élő áldozatok esetében lehetséges.
Chris Pelkey nővére azonban azt szerette volna, ha testvére a saját szavaival mondja el gyilkosának, mit érez iránta. Ehhez a mesterséges intelligenciát hívta segítségül.
A Chris életében készült film- és hangfelvételek, illetve fotók felhasználásával létrehozták Chris „klónját”, ami egy rövid videóban beszél Gabriel Horcasitashoz.
A férfi szövegét a nővére írta meg. Tudta, mit mondana gyilkosának az alapján, ahogy Christ megismerte élete során.
Kár, hogy aznap ilyen körülmények között találkoztunk egymással. Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna. Hiszek a megbocsátásban és Istenben, aki megbocsát. Mindig is hittem és most is hiszek
- mondta el Chris mesterséges intelligencia által kreált mása a videóban.
Egyre nagyobb a vita arról, hogyan lehet használni a mesterséges intelligenciát a bíróságokon
Sok bíró elutasítja, hogy mesterséges intelligencia segítségével létrehozott bizonyítékokat vegyenek figyelembe egy törvényszéki eljárás során. A mostani tárgyalást vezető bíró engedélyezte Chris videójának használatát. Mert ez nem egy bizonyítéknak számító vallomástétel, hanem egy nyilatkozat, amit egy élő áldozat mondana az őt bántalmazónak arról, milyen veszteségeket szenvedett el miatta. A férfi gyilkosa így szembesülhetett azzal, hogy kitől vette el az életét.
A bíró Chris-szel ellentétben nem volt megbocsátó, 10 és fél évre ítélte Gabriel Horcasitast.