Hamarosan indul a nyári kedvenc, azaz mézédes hazai termelésű görögdinnyék érése, majd szürete, azonban magyar sárgadinnye már kapható, elérhető az üzletekben, a piacokon. A Bors arra volt kíváncsi, hogy mire számíthatunk ár és minőség tekintetében.
20200831 Békéscsaba Lényegében befejeződött a Békésben termesztett görögdinnye szezonja. A termelési időszak szélsőséges időjárása miatt sokan tartottak az idei évtől, de a többségnél a végére kiegyenesedett az értékesítés. Fotó: Bencsik Ádám BÁ Békés Megyei Hírlap
Fóliasátras sárgadinnye már nem csak mutatóban van a piacon, a szedését már két hete elkezdték. Nemsokára pedig elkezdődik a szabadföldiek szedése is Magyarországon. A görögdinnyék érési ideje csak most indul el, bár már nagyságra egészen jól néznek ki.
Várhatóan kevesebb terem idén, de a belföldi fogyasztást ki tudják elégíteni a termelők
– tudatta a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete. Az árakról nem közöltek pontosabb becslést, de azt már most tudni, hogy a termelési költségek jelentős emelkedése 30 százaléknál nagyobb áremelést is indokolhat. A boltokba várhatóan július második hetében jutnak el az első szállítmányok.
Papp Róbert arról lett híres dinnyetermesztőként, hogy kocka alakú dinnyéket is termeszt úgy, hogy ilyen sablonokba helyezi a kis dinnyéket, amik növekedésükkor felveszik a formát. Sőt ahogy két éve, pontokat beépítve a dobókocka is tervben van.
Nálunk itt a Dél-Alföldön, Hódmezővásárhelyen, jövő hét végén indul a szabadföldi görögdinnye szezon – mondta a Borsnak Róbert, aki az árakról még nem tudott pontosabb számokat mondani.
– Mifelénk nem igen volt csapadék, csöpögtető rendszerrel dolgozunk, így a minőséggel nem lesz gond. Sajnos minden input anyagár drágult. Az üzemanyag ára ismert, de a műtrágya ára a négyszeres lett. Nagyon csodálkozunk, hogy az import dinnye, a magas euró ár ellenére, ugyanannyiba kerül, mint tavaly – árulta el a termelő, aki szerint a minőségre nem lesz panasz, már csak azért sem, mert mindig csak azokat szedik le, amiket érettnek találnak. Természetesen az árusításnál kiírják, hogy saját termés, és ha felvágottan árulják, akkor a címkére kötelezően kiírják, a vágás időpontját.
– Külföldre 3-4 kilós dinnyéket visznek, de itthon még mindig a nagyobbakat keresik, mert azokat tartják finomabbnak, és legfeljebb csak a felét-negyedét viszik el. Ezért termesztünk 7-8 kilósakat. Mi három éve nem foglalkozunk magszegénnyel, mert a fehér, üres magok miatt, ha fél dinnyét vesznek, azt gondolják a vevők, hogy még éretlen. Persze annak is van piaca, mert van aki tudja, hogy az is érett – árulta el Róbert.