A tudósok szerint ha alaposan bevizsgálják a szennyvízben megtalálható emberi végterméket, akkor abból könnyen nyomon lehet követni a koronavírus útvonalát és a fertőzés méretét.
Egy eseteges második hullámtól rettegnek a szakértők, a koronavírus újabb támadását idén őszre várják, ezért már most egy olyan terven dolgoznak, amivel még idejében el lehetne csípni a vírus pontos terjdési útvonalát és méretét. Ebben a témában született egy új ötlet, amely komoly előnyhöz juttatja a kutatókat az esetleges második csatában.
- A fertőzött betegek ürülékében megtalálható a COVID-19 vírus, ezért most erre összpontosítunk. Pontosabban a szennyvízcsatornákra, hiszen minden ember széklete is ide érkezik, az innen vett minták alapján pedig könnyen kiderülhet, milyen útvonalon is halad a vírus – mondta Newsha Ghaeli, a Biobot vállalat társalapítója.
Az amerikai biotechnológiai cég máris megkezdte a mintavételt az ország számos pontján, szerintük így sokkal világosabb képet kaphatnak a koronavírusról, a fertőzés sebességéről, életben maradásáról.
40 államból 300 mintát máris vizsgálnak a laborokban, ebből már most kiderült a fertőzés iránya és mérete. Franciaországban már március 5. óta ellenőrzik a szennyvíztelepeket a kutatók, szerintük is ezzel megakadályozható lehet egy esetleges második hullám. Egy ottani riport szerint kimutatták, hogy április 10-ig fokozatosan nőtt a vírus mennyisége a szennyvízben, aztán lassan csökkeni kezdett.