Hétre nőtt a hétvégén a magyarországi koronavírus-betegek száma, Olaszországban a hatóságok leállítják a be- és kilépést a tízmillió lakosú Lombardia tartományban, valamint 11 másik észak-olaszországi városban is vesztegzárat vezettek be.
Látogatási tilalom bevezetését javasolja az operatív törzs a kórházaknak, idősotthonoknak – mondta a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs vasárnapi budapesti ülése utáni sajtótájékoztatón a törzs vezetője. A tegnapi lapzártánkkor hazánkban hét embert fertőzöttként tartottak számon, 67-en vannak karanténban és 362 mintavétel történt.
Rendőrök a Szent László Kórházban
Szombaton szükség volt rendőri intézkedésekre két iráni személlyel szemben, akik nem akarták önként alávetni magukat a karanténnak. A rendőrök meggyőző ereje miatt azonban bevonultak.
Ezt követően az iráni diákok nem működtek együtt sem az egészségügyi személyzettel a Szent László Kórházban, sem a hatóságokkal, rendőri jelenlétet kellett biztosítani éjszaka, hogy az irániak ne bántalmazzák az ápolókat, és hogy ne hagyják el a kórház területét. Megjelent az idegenrendészeti hatóság is a helyszínen, és közölték, hogy bűncselekményt követnek el, illetve kockáztatják további, jogszerű magyarországi tartózkodásukat.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta: azok, akik szándékos magatartásuk miatt megfertőznek valakit, akár súlyos testi sértés miatt is felelhetnek. Abban az esetben, ha haláleset történik, halált okozó testi sértés miatt vonják őket felelősségre.
Szigorúan fellépnek a nyerészkedők ellen
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese közölte, hogy fellépnek azon kereskedők ellen, akik áremeléssel nyerészkedni akarnak a tartós élelmiszerek, kézfertőtlenítők kapcsán. „A kereskedelmi szektorban adottak a folyamatos ellátás feltételei” – tette hozzá.
Menczer Tamás, a KKM államtitkára arról beszélt, hogy a vírus az idősekre veszélyes, meg kell védeni őket. Ezért hozzák meg a szükséges intézkedéseket. „Nem valaki ellen vagy országok ellen lépünk fel, hanem a magyar emberek és a Magyarországon lévő emberek egészsége és biztonsága érdekében” – mondta Menczer.
Menczer közölte: két nap alatt Olaszországban és Iránban több mint ötven százalékkal nőtt a betegek aránya, és Dél-Korában is egyre több a fertőzött. „Senki nem tudja, hogy mit hoz a holnap. Aki külföldre utazik, az bárhol, bármikor karanténba kerülhet. Ezzel mindenkinek számolnia kell” – hangsúlyozta, kiemelve, hogy a konzuli regisztráció most nagyon fontos annak, aki mégis külföldre utazik.
Az olasz hatóságok korlátozó intézkedéseket rendeltek el Lombardia tartományra és másik 14 megyére – mondta Menczer, aki szerint ez nem újabb karantén, hanem be- és kilépési korlátozás. Vagyis csak nyomós okkal lehet elhagyni a településeket. A február 23-án Olaszországból hazaérkezett és karanténba helyezett 11 diáklány, két tanáruk és a két buszvezető is ma délelőtt elhagyhatták a László Kórházat. A megfigyelés időtartama alatt mindnyájan panasz- és tünetmentesek voltak, a laboratóriumi vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak.
Délre menekülnek a vírus elől az olaszok
A Borsnak sikerült felvennie a kapcsolatot egy Olaszországban élő magyarral. A tolmácsként dolgozó Tóth Ildikó Milánó közelében tartózkodik, így igencsak sokat megtapasztalhatott a kialakult helyzetről.
– A lakosság egy része betartja, betartaná az óvintézkedéseket, másoknak ez nehézséget okoz. A zárlat bejelentése után, éjfél előtt nagyon sok déli olasz, aki északon dolgozik, a milánói pályaudvarokra sietett, és az utolsó induló intercity vonatokkal délre utazott, ezzel gyakorlatilag megtorpedózták a zárlat értelmét – magyarázta az asszony, aki szerencsésnek mondható, mert két gyermeke már felnőtt. Máskülönben neki is nehézséget okozna eldönteni, mit kezdjen velük, miután Olaszországban elrendelték az iskolák ideiglenes bezárását. A kényszerszünet egyelőre március 15-ig tart, de nem kizárt, hogy az intézkedést meghosszabbítják. Sok család képtelen gondoskodni az iskolások felügyeletéről, ugyanis ezúttal nem szerveznek a nyári szünethez hasonló táborokat, hiszen az iskolazár célja pont az, hogy a diákok ne menjenek közösségbe.