Öngyilkossági kísérletet hajtott végre, elmegyógyintézetbe zárták, majd elektrosokk-terápiával kezelték azt a magyar férfit, akit skizofrénnek tituláltak amerikai orvosok. Mindössze azért, mert az angol kérdésekre magyarul felelt.
Forrás: AFP
Sokszor okozhat kisebb félreértéseket a nyelvi nehézség, de Gyôri Viktor egy életre szóló leckét kapott emiatt. Mivel nem beszélt angolul, több héten keresztül kellett átélnie a földi poklot, mielőtt elhagyhatta az elmegyógyintézetet.
Öngyilkos akart lenni
Nem mindennapi életet tudhat magáénak Gyôri Viktor, aki 1935 körül született Magyarországon. A II. világháború végén koncentrációs táborban szenvedett, majd a New York melletti Philadelphiában a Valley Forge Katonai Akadémián dolgozott mosogatóként. Itt történt meg az első olyan eset, ami végül egy megállíthatatlan lavinát indított el az életében. 1969 áprilisában öngyilkosságot kísérelt meg az akadémia területén, ami miatt kényszergyógykezelésre ítélték a philadelphiai Haveford Állami Kórházba. Viktor életének legnehezebb időszaka itt kezdődött.
Halandzsának hitték
Az amerikai kórházban pszichiátriai betegeket is kezeltek, így került oda megfigyelésre és kényszergyógykezelésre Viktor. Az orvosok paranoid skizofrénnek titulálták, és az akkoriban megszokott módszerrel, elektrosokk-terápiával kezelték. A beavatkozást azzal magyarázták a doktorok, hogy minden kérdésre értelmetlen halandzsával felelt a beteg, így nem volt beszámítható az állapota. A diagnózisba egyetlen hiba csúszott: Viktor egyáltalán nem beszélt angolul, így csak magyarul tudott felelni a feltett kérdésekre. Az amerikai orvosok pedig magyarul nem beszéltek, így nem csoda, hogy egyetlen szót sem értettek szegény Viktor válaszaiból. A szerencsétlenül járt férfinak hónapokon keresztül, hetente háromszor kellett elviselnie az elektrosokk-terápia fájdalmait és következményeit.
Magyar férfi segített
A kórház három dolgozója nem bírta tovább szótlanul a kínzással is felérő kezelések nézését, és értesítették a Citizens Comission on Human Rights nevű szervezetet (magyarul: Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért), ami elkezdte kivizsgálni az ügyet. A véletlennek köszönhetően a szervezet egyik alapítója, Szász Tamás szintén magyar származású volt, így könnyedén kiderült a félreértés a kezelés folyamatában. A bíróságon végül mindenre fény derült, így 1969 szeptemberében kiengedték az elmegyógyintézetből Viktort.