Aktuális

Magához tért a tömegsírban a leszúrt Petőfi Sándor

Reim Károly

Létrehozva: 2019.07.18.

Magyarország talán legismertebb költőjének haláláról számos történet kering. Akár orosz hadifogságban hunyt el, akár a csatamezőn esett el, talán örökké rejtély marad, hogyan halt meg valójában Petőfi Sándor.

Forrás: Wikipédia

Magyarul nem beszélt

Szinte napra pontosan 140 évvel Petőfi Sándor halála után, Morvai Ferenc – egyébként harminc éve épp ezen a napon – azzal állt nyilvánosság elé, hogy megtalálták Petőfi Sándor holttestét és sírját, mégpedig Dél-Szibériában, a Bajkál-tó melletti Barguzinban. A nagyrédei vállalkozó időt és pénzt nem kímélve indított expedíciót, gyakorlatilag egy munkácsi újságíró cikke miatt. A barguzini legenda szerint az 1848–49-es forradalom után a költő orosz hadifogságba került, ahol még további tizenkilenc évig élt, és
45 évesen, tüdőbetegen halt meg Szibériában. Építkezéseken dolgozott és színházi előadásokat tartott a szegényeknek. Vélt sírján cirill betűkkel a Petőfi név állt, de halálának dátumaként 1856-ot tüntették fel. A költőnek – a legenda szerint – a kinti élete során gyereke is született. Állítólag oroszul beszélt, és csak a halálos ágyán, családja előtt szólalt meg magyarul.

Nő feküdt a sírjában

Morvai felfedezésére több tudományos kutatás – összesen négy, köztük a neves Pennsylvania Egyetemé – is rácáfolt. A Magyar Tudományos Akadémia szerint a barguzini sírban egészen biztosan nem a költő fekszik, hiszen a ta­lált csontok valójában egy nőhöz tartoznak. Morvai új saját vizsgálatot kezdeményezett, ami kínai segítséggel igazolta Petőfi csontjainak eredetiségét. Ezt persze a tudományos közösség máig nem ismeri el. Morvai állítása szerint DNS-minták alapján Petőfi három magyar leszármazottját is megtalálta. A költő szüleinek sírját is fel akarta tárni, de erre nem kapott engedélyt, végül 2015. július 17-én temetést rendeztek Petőfinek a Fiumei úti sírkertben, de sokan kételkedtek abban, hogy a kétes eredetű maradványokat valóban behelyezték-e a sírba.

Túrós puliszkát vacsorázott

Szűk egy héttel halála előtt Petôfi Sándor (1823–1849) csatlakozott a Bem József tábornok vezette erdélyi haderőhöz. A csata előestéjén Székelykeresztúron szálltak meg, ahol Vargha Zsigmond költő és családja vendégszeretetét élvezhették. Bivalytejes és túrós puliszkát tálaltak fel nekik, ami annyira jólesett Petőfinek, hogy hálája jeléül verset is írt vendéglátóiról. A vacsora végeztével a kertben egy körtefa alatt beszélgettek, énekeltek. Úgy tartják: másnap reggel Petőfi ugyanott elszavalta az Egy gondolat bánt engemet című versét, sorsszerűen előre megjósolva aznapi halálát, majd a honvédsereg megindult Segesvár felé. Potomság – állítólag ez volt az utolsó szava a csatatéren.

Élve temették el?

A tudomány hivatalos álláspontja szerint Petőfi 1849. július 31-én, a segesvári csatában esett el, de inkább csak megfigyelője volt a harcnak, semmint aktív részese. A történelmi források is sokféleképpen rögzítették Petőfi (valódi) halálát. Mikor késő délután a helyzet rosszra fordult, Bem tábornok kizavarta a csatatérrôl. Egy katonaorvos lóhátról visszanézve még látta, ahogy a költô futva menekül. Franz Fiedler, Bem felderítőtisztje szerint két kozák lovas érte utol, Petőfi  kardot rántott, de súlyos sebek érték a mellkasán, és három ujját is elvesztette. Mások szerint mikor a magyar sereg visszavonulót fújt, Petőfi egy fa tövébe ült le írni, talán levelet imádott feleségének, Szendrei Júliának. Egy erdélyi parasztember szintén látni vélte Petőfit az utolsó pillanataiban: szerinte megállt a Küküllő folyón átívelő hídon, ott pedig kozák katonák leszúrták és bedobták a vízbe. Petőfi utolsó erejével még kimászott a folyóból, de eszméletét vesztette. Állítólag egy tömegsírba dobták a testét, ahol magához tért. Hiába kérte, hogy ne temessék el, a katonák további holttesteket dobáltak rá, majd mésszel és földdel behintették.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek