Aktuális

Mérőóracsere: Nem elég otthon lenni: figyelje is a szerelést!

Bors

Létrehozva: 2018.10.02.

Sok embernek nyűg a kötelező mérőóracsere. Ám, ha nem akarunk bírósági felszólítást vagy több százezres büntetést, akkor megéri rászánni az időt és energiát.

Forrás: MTI

Érdemes ajtót nyitni

Nemcsak az élelmiszerek, a mérőórák szavatossága is lejár. A szolgáltatók, ha elérkezik az idő, figyelmeztetik a fogyasztót: a szükséges csere miatt legyen valaki otthon, hogy a szakember elvégezhesse a munkát. Ez arra is vonatkozik, akinek a háza falain kívül, egyébként hozzáférhető helyen van a mérőórája.

A Budapesti Békéltető Testület hangsúlyozza: érdemes ajtót nyitni. Ha ugyanis a szolgáltató nem tud bejutni az ingatlanba, az illetékes járásbírósághoz fordulhat, és úgynevezett nem peres eljárásban kötelezheti a fogyasztót arra, hogy adjon lehetőséget a munka elvégzésére. Ha tehát már két írásos megkeresést is kaptunk a szolgáltatótól, hogy cseréltessük le a mérőórát, de ez nem történt meg, akkor ne lepődjünk meg, ha ügyvédi felszólítást kapunk! 

Hány évente?

- GÁZ: Az óránkénti hat köbméter és annál kisebb teljesítményű gázmérők esetén a hitelesítési csere tíz-évenként esedékes, az óránként hat köbméternél nagyobb teljesítményűnél ötévenként.

- VÍZ: Hatévente szükséges hitelesíttetni vagy kicseréltetni a mérőórát. l

- VILLANY: A gázórához hasonlóan itt is tíz év a „szavatossági idő”.

Százezrekről van szó

Ha már ott vagyunk a szerelővel, érdemes a tevékenységét végigkövetni, ugyanis egy esetleges probléma esetén súlyos büntetést is kell fizetnünk, ha figyelmetlenek vagyunk. A cseréről jegyzőkönyvet vesznek fel, amit alaposan olvassunk át, ugyanis, ha bármi hibát vagy gyanúsat tapasztal a szakember, akkor azt írásban rögzítenie kell. És, ha valamivel nem értünk egyet, akkor szóvá tehetjük, így azt is feltüntetik a jegyzőkönyvben. Ez azért fontos, mert ha utólag valamilyen gond van, akkor a szolgáltató minket fog okolni.

A Budapesti Békéltető Testület előtt már nem egy szolgáltató hivatkozott arra, hogy a fogyasztó nem emelt a helyszínen semmilyen kifogást, így ha közvetetten is, de elismerte például a mérőóra megrongálását. Ez pedig több százezer forintba is fájhat az embernek. Pontosan ezért minden észrevételt el kell mondani a szakembernek, akinek ezt írásban rögzítenie kell.

Ne engedjünk be bárkit!

Előfordul, hogy olyan ember próbál meg bejutni a lakásba óracsere ürügyén, akinek nincs rá jogosultsága. Nyugodtan kérjünk igazolványt, mielőtt kitárnánk az ajtót előtte, és ne higgyük el, hogy otthon hagyta a papírjait! A hivatalos szakembernek mindig magánál kell hordania a munkáját igazoló iratokat.

Mit nézzünk az órán?

Minden mérőórán fel kell tüntetni, hogy mikor gyártották vagy hitelesítették, így könnyen nyomon tudjuk követni mi magunk is, hogy melyik évben esedékes a csere. A mellékvízmérő hitelességét két helyen ellenőrizhetjük. Az egyik az úgynevezett ólomplombán feltüntetett utolsó hitelesítés dátuma, ez alapján tudunk számolni. Ha a szerkezetet 2016 októbere után szerelték fel, akkor pedig már az óralapon is láthatjuk az év utolsó két számjegyét (például M16 = 2016). Gázmérő és villanyóra esetében a készüléken kell feltüntetni a gyártási, hitelesítési számot, ez alapján tudunk számolni, hogy pontosan melyik évben fog lejárni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek