Emberi csemegék teszik cukorbeteggé a kutyát

Emberi csemegék teszik cukorbeteggé a kutyát

kutyadoktor
PUBLIKÁLÁS: 2018. október 20. 12:30
A leggyakoribb emberbetegségeknek bizony a kutyák is ki vannak téve – ehízás, allergia és diabétesz. Gyakori mozgással és a magas szénhidrát tartalmú tápok elhagyásával ezeket könnyen ki lehet kerülni.
H. R.

Az vagy, amit megeszel – mondják egymásnak az emberek, pedig ez igaz a házi kedvenceikre is. A gazda szeretné jól tartani a kutyáját, mind többször ad neki olyan csemegét, amit ő maga is szeret.

Az állatok természetes étrendjének megváltoztatása azonban nem jó, ez ugyanúgy civilizációs betegségek kialakulásához vezet, mint az embe­reknél: cukorbetegséghez, az elhízáshoz, allergiához. Az Egyesült Államokban nemrég mérték fel, hogy a kutyák ötvenhat százaléka ma már kórosan elhízott, de itthon is egyre több a túlsúlyos házi kedvenc. 

– A kutyák egészséges táplálásához kulcs a tudatosság. Legyen cél a megelőzés, aminek két nagyon fontos eleme van: a helyes táplálás és az immunrendszer erősítése. Ezekkel a civilizációs betegségek kialakulása megelőzhető, vagy tüneteik enyhíthetőek – mondja a Borsnak Böszörményi Andrea kutyatenyésztő, aki már tizenöt éve foglalkozik az ebekkel, négy éve pedig már végzett kisállat dietetikus.

Hús és fehérje

Ne felejtsük el: attól, hogy a kutyánk családtag és a kanapén alszik, az emésztőrendszere még nem változott meg, továbbra is ragadozó gyomorral rendelkezik. A hús, a fehérje a legjobb számára, a változatos táplálás, az állati fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény étrend.

– A friss összetevők már nagyon jó alapot jelentenek az egészséges tápláláshoz. Arra is oda kell figyelni, hogy a napközben kapott nasit is hozzászámoljuk a napi ételadaghoz, mert sok esetben ez a pár falat vezet elhízáshoz. Az ideális testalkatú kutya bordái érezhetőek simogatás közben – hangsúlyozza Andrea, aki kiemeli, tudatos vásárlóként kell állatunk eledeléről gondoskodni.

– Mindig nézzük meg az összetevők listáját. Ne válasszunk cukortartalmú, szénhidrátban gazdag, ízfokozókkal, állományjavítókkal, színezékekkel telepakolt ételeket – javasolja a szakértő.

Napi két-három séta

Nemrég tartották meg az első olyan kutyás rendezvényt Budapesten, ami az egészséges kutyatáplálás elterjesztésének lehet fontos mérföldköve. A Farkasfestre rengeteg gazdi érkezett, hogy más kutyatulajdonosokkal osszák meg tapasztalataikat, szakértő állatorvosoktól és tenyésztőktől is tanácsokat kaphattak. Ők egyaránt a kutyus immunrendszerének erősítését emelték ki: minél többször ki kell menni vele a szabadba, hogy sokat mozogjon.

Általánosságban a napi két-három séta, alkalmanként pedig minimum fél óra elegendő számukra. A mozgásban és játékban elfáradt eb nyugodt és boldog. 

Vitamint is ehetnek

A tápok és a jutalomfalatok mellett már kutyák számára kifejlesztett étrend-kiegészítőket is lehet kapni a boltokban. Ezek hatóanyagtartalmuk alapján több mindenre jók:  van, amelyik a szebb szőrzethez járul hozzá, egy másik az ízületeket és a csontokat védi. A különféle betegségekre hajlamosabb kutyafajtáknak nem árt megelőzésképpen vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó készítményeket adni. Ismert ízületvédő például a zöldkagyló-kivonat és a csukamájolaj.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.