Aktuális

Ezek az ősz leghasznosabb gyógynövényei

Bors

Létrehozva: 2018.09.13.

Az őszi kirándulások és séták alkalmával érdemes nyitott szemmel járni: feltölthetjük házi patikánkat. Ebben az évszakban számos olyan növényt talál, amely felveszi a harcot a betegségekkel.

Közönséges nagy bojtorján

Igen különleges növény, amely nem csak belülről, hanem kívülről is alkalmazható. A bojtorján gyökeréből készült sampon nagyon jó korpásodás és hajhullás ellen, sôt rendszeresen kezelhetô vele az ekcémás bőr is. 

Csalán és pitypang

A csalán vízhajtó és méregtelenítő hatása miatt nagyon jó, a gyermekláncfű gyökerét pedig a cukorbetegeknek érdemes fogyasztani, mert segíti az inzulintermelést. A pitypangot könnyű megtalálni, mert a levelei ősszel is láthatóak. 

Főzze meg a növényt

A szedés után alaposan tisztítsuk meg a gyökereket, majd vágjuk fel kisebb darabokra. Bő zsírban főzzük meg, majd hagyjuk kihűlni. Pár nap ázás után szűrjük le, így egy azonnal használható, kenhető krémet kapunk.

Vadgesztenye

Már sok helyen potyog, de úgy egy hetet még várni kell a rohamra. Szedjük le a termés héját, majd a sárgás húsát vágjuk apró darabokra. Ezt áztassuk be gyógyszertári alkoholba – de használhatunk legalább 50 fokos pálinkát, konyakot, vagy vodkát is –, majd minimum 3 hétre tegyük félre, hogy kioldódjanak a hatóanyagok. A szert használhatjuk viszérgyulladásokra, vagy annak megelőzésére, de az aranyeresek ülőfürdőként is használhatják. Fontos, hogy csak külsőleg alkalmazzuk ezt a módszert!

Fekete üröm

A gyökerét tisztítás után szárítsuk ki, így ha például a lábunkon vagy a körmünkön gomba jelenik meg, akkor gombaölő hatása miatt lábfürdőt is készíthetünk belőle. Ehhez elég csupán megfőzni a kiszárított gyökeret, majd ebbe áztatni a beteg végtagokat.

Erdős részeken keresgéljen!

Előfordulhat, hogy nem a megfelelő bogyóhoz, vagy növényhez nyúlunk. Jobb esetben csak kisebb hasmenést, vagy rosszullétet okozhatunk magunknak, de ahol gyerek van a családban, ott résen kell lenni! – Sok gyökeret vagy bogyót összekeverhetünk a dísznövények részeivel, ezért jobb, ha erdős területen gyűjtögetünk, ott kevesebb a hibázás lehetősége, de mindig alaposan nézzük át, mit teszünk a ko­sarunkba. Az interneten található képekkel összehasonlíthatjuk a találtakat – figyelmeztetett Lencsés Rita.

Húsos som

Hivatalosan most a somnak lenne itt az ideje, de ugyanúgy, ahogy minden más, ez is korábban érett. – Kutatások szerint sokkal több C-vitamint tartalmaz, mint a csipkebogyó, ezért nyersen is nagyon ajánlott fogyasztani. A begyűjtött somot tegyük mélyhűtőbe, hogy egyfajta kényszerérlelést csináljunk, mivel a hideg olyan hatással van rá, mintha megcsípte volna a dér – magyarázta a Borsnak.  – Pár nap vagy hét múlva vegyük elő, majd magozás után a húsát mézzel keverve turmixoljuk le, így minden fontos anyag megmarad benne.

Kökény

Hasonlóan a somhoz, itt is alkalmazhatjuk a kényszerérlelést. Turmixolva, és lekvárként megfőzve is ehetjük. Előbbi jobb, mivel megmaradnak benne a fontos vitaminok. Mivel nagyon sok flavonoidot tartalmaz daganatellenes hatásáról is ismert, és a betegségek ellen is jobban felveszi a harcot a szervezetünk, ha rendszeresen fogyasztjuk.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek