A forró évszak első felében nagyítóval kell keresni azokat a napokat, amiken strandidő volt, 30 fok fölötti hőmérséklettel. Sokszor borongós, igencsak változékony heteink voltak, de még nincs minden veszve.
Lecövekelt a ciklon
Annak, hogy idén nyáron még egyszer sem kellett elrendelni hőségriadót (2015-ben például ötször is figyelmeztették a magyarokat a nagy és tartós forróságra), az az oka, hogy egy fránya ciklon tőlünk keletre hetek óta nem akar elmozdulni.
– Oroszországban „sátrat vert” egy ciklon, és a Fekete-tenger térsége felől nedvesebb és nem túl meleg levegőt hoz felénk – magyarázza a Borsnak az Időkép meteorológusa, Varga Sándor. – Ez az északias áramlás egyben azt is meggátolja, hogy az Afrika felől érkező légtömegek elérjék hazánkat, és 35 fok közelébe emelkedjen a hőmérséklet.
Miért pont hétvégén?
Igazán nagy forróságot egyelőre nem látnak az időjósok, de még korai temetni a nyarat.
– Az, hogy a július sokkal enyhébb a megszokottnál, még nem jelenti azt, hogy az augusztus is ilyen lesz. Az elmúlt évek tendenciái azt mutatják, hogy a nyár utolsó hónapja általában forróságot hoz, most is erre lehet számítani – adott előrejelzést Varga Sándor hozzátéve: az pedig, hogy az időjárás gyakran pont hétvégére romlik el, annak köszönhető, hogy a ciklonok épp hétnapos periodikusságban váltakoznak. Így, ha péntek-szombat táján váltják egymást hazánk felett, akkor hűvösebb és csapadékosabb napokra kell számítani.
Norvég hőségrekord
Miközben a strandolni vágyók idehaza a meleg után ácsingóznak, szokatlan módon Skandinávia bőven kap belőle. Szerdán például a sarkkörön túl is 33 fokot mértek, Norvégiában pedig 34,3 fokkal megdőlt a melegrekord. Mindez akkora aszállyal jár, amilyet hetven éve nem tapasztaltak arrafelé. Egy anticiklonnak tudható be mindez, ami blokkolja az óceán felől érkező, nedves légtömegeket. Egyébként Londonból is arról számolt be kollégánk: szabályosan mellbe vágta a 35 fokos szárazság a hagyományosan enyhe nyarú szigetországban.