Fotóval bizonyítsa igazát, ha kátyúba hajtott!

Fotóval bizonyítsa igazát, ha kátyúba hajtott!

biztosítás
PUBLIKÁLÁS: 2018. március 14. 11:00
<p>Szlalomozás a kátyúk miatt. Minden autós rémálma. És akkor még nem is említettük az úthibák okozta károkat. Csak akkor keressen fel ügyvédet, ha az útkezelő nem hajlandó fizetni.</p>
Bors

Az idei időjá­rás nagy mértékben rongálta meg közútjaink minőségét. Az elmúlt hetek alatt elsősorban az M1-es autópályán tapasztalt kátyúhelyzet és a kapcsolódó forgalmi korlátozások irányították rá a figyelmet a tél végére felszaporodó úthibákra.

Az utak kezelői megkezdték ugyan a helyreállítási mun­kálatokat, de a hírek sze­rint a télen keletkezett úthibák teljes körű helyreállításával csak májusban végeznek. De mit tegyünk addig, ha kátyú miatt tönkremegy az autónk?

Figyelje a táblát!

Gyakran ahelyett, hogy megjavítanák az úthibákat, figyelmeztető táblát tesznek ki. – Sajnos az úthibákra figyelmeztető táblával jelzett szakaszokon keletkezett károkat az útkezelő nem köteles megfizetni, de polgári peres eljárással el lehet érni, hogy megfizessék a károkat.

Fontos tudni, hogy minden kereszteződés feloldja a táblát, amit olykor úgy helyeznek ki, hogy már azon látható, hogy hány kilométeren keresztül számíthatunk az úthibákra – hívta fel a figyelmet dr. Báji-Patay Gergely.

Kérje el a szállítási költséget is

A magyarok többségének nincs kátyúbiztosítása, ezért észnél kell lenni, ha megtörténik a baj. Dr. Báji-Patay Gergely lapunknak elárulta, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy kátyú okozta károk esetén minden kiadás követelhető a közút fenntartójától.

– Az első és legfontosabb dolog, hogy bizonyítsuk az igazunkat. Ezt úgy tehetjük meg, hogy az úthiba okozta kárt és annak körülményeit megfelelően dokumentáljuk a helyszínen.

Fotózzuk le a kátyút a sérüléssel és a tanúkkal együtt több irányból úgy, hogy beazonosítható legyen a helyszín – árulta el az ügyvéd, majd folytatta:
– Nem csak az autóban bekövetkezett kárt köteles megtéríteni a közút fenntartója. Minden járulékos költséget állnia kell.

Például előfordulhat, hogy a kátyú miatt az első kerék kiesik, járóképtelen lesz az autó. Ilyen esetben kérjünk számlát a szállíttatásáról, és a kárigény benyújtásakor azt is csatoljuk.

A tanúk szerepe is kulcsfontosságú az eljárás során – magyarázta az ügyvéd, aki elárulta, jogi segítséget abban az esetben kell kérni, ha a benyújtott igényünket az útfenntartó elutasította. 

2-3 ezerért köthet biztosítást

A gépjármű-biztosítással foglalkozó cégek mindegyikénél megköthető a biztosítás, mégsem élnek vele az autósok.
– Sajnos a gépjárművel rendelkezők közül sokan nem is tudják, hogy létezik a kátyúkár-biztosítás.

 Szerződéskötéskor mindig felajánljuk a kiegészítő biztosítások lehetőségét, azonban az a tapasztalat, hogy nagyon kevesen kötik meg. Nálunk, az Aegonnál ezt casco biztosítás keretében tudjuk erre vonatkozó kiegészítő elemként bebiztosítani. És nem csak a fiatal autókra, létezik nálunk egy kedvező díjszabású idős autókra köthető casco biztosítás. 

A biztosítás éves összege – nem éri el a 3000 Ft-ot – úgy gondolom, elenyésző egy kátyúkárnál keletkező kárösszeghez képest – mondta el lapunknak Martonné Márkus Gabriella, az Aegon biztosító értékesítési munkatársa.

Kit kell értesíteni, ha veszélyes burkolathibába botlik?

A települések közötti útvonalak az autópályákkal – kivéve az M5-ös és M6-os – együtt, összesen 32 ezer kilométernyi szakasz a Magyar Közút Zrt. kezelésében áll.
A legegyszerűbben a társaság Útinform szolgálatánál tehet bejelentést a +36-1-336-2400-as számon.

A településeken belüli utak a helyi önkormányzatok kezelése alatt állnak, míg Budapest fő- és tömegközlekedési útvonalaiért a Budapest Közút Zrt. felel. A vállalatot a +36-1-325-5255-ös számon keresheti. 

A többi, fővároson belüli szakaszért a kerületi önkormányzatok felelnek.

A cikkhez kapcsolódó véleményt itt olvashatja el.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.