Újabb bilit borított ki a WikiLeaks nevű nonprofit szervezet: a CIA Kiberhírszerzési Központjának belső hálózatáról szivárogtat(ott) ki 8761 dokumentumot. Az információk a legvadabb képzelet szárnyán szárnyaló akciófilmek világát idézik. A dokumentumok azt ecsetelik részletesen, hogy az amerikai hírszerzés milyen módszerekkel hekkeli meg a különböző digitális eszközöket, például a számítógépes rendszereket, mobiltelefonokat, okostévéket. Egy 2014-ben keletkezett anyagban, ami a „Síró Angyal” fedőnevet kapta, például arról írnak, hogy miként lehet a Samsung okostévékben lévő mikrofont észrevétlenül bekapcsolni. Ha a készülék működik, egy pici lámpa jelzi, ám a CIA kifejlesztette az úgynevezett Fake-Off módszert, amivel úgy tűnik, mintha minden ki lenne kapcsolva a tévén, ám valójában nagyon is „éber” – szó szerint.
Fontos persze megjegyezni, hogy ettől nem kell félnie a – CIA szempontjából – az átlagembernek, hiszen a technológiát kifejezetten célszemélyek lehallgatására használják. A boltban megvásárolt elektronikai eszközökbe nincsenek eleve „beépítve” ezek a lehetőségek. Szükség van valakire, aki az adott tévére telepíti a Fake-Off programot egy USB-s adathordozóról. Szóval, ha hétköznapi életet élünk, és nem adják nálunk egymásnak a kilincset kémnek tűnő, rejtélyes alakok, akkor nincs mitől tartanunk.
Egy beszélő babát nemrégiben azért vontak ki a forgalomból, mert meghekkelhető. Adóvevő és mikrofon is volt ugyanis a játékban, így lehallgatókészülékké válhatott. A szülőket arra kérték, hogy a megvásárolt darabokat törjék össze.
A dokumentumok egyébként hitelesek, a titkosszolgálathoz közeli források is megerősítették, hogy valóban a CIA iratai kerültek nyilvánosságra. A szervezet számára ez azért is nagy fiaskó, mert a gyártók ki fogják javítani a készülékek ilyetén sebezhetőségét. Ráadásul ez nyilvános bizonyíték arra, hogy az amerikai kormány által finanszírozott CIA nem tesz eleget azon kötelezettségének, hogy azonnal figyelmeztesse a nyilvánosságot az ilyen biztonsági résekre.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő ugyanakkor a Borsnak azt mondta: ne legyenek illúzióink, ilyen módszereket más országok titkosszolgálatai is használhatnak, sőt egymást is szemmel tartják. A magyar titkosszolgálat például egy olasz beszállítótól vásárolt hírszerző technológiát.
Hogyan védekezhet az átlagfelhasználó? – kérdeztünk egy szakértőt:
– Okostévéknél a Smart menüpontban kapcsolja ki a hangvezérlést!
– Androidos okostelefonoknál mindig ellenőrizni kell a frissítéseket, illetve mindig legyen bekapcsolva az „Alkalmazások ellenőrzése” beállítás!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.