A tavaszi melegben végre arra is van lehetőségünk, hogy felújítsuk kerti bútorainkat és a játékokat. A festéshez adunk tippeket.
A padokat, székeket, asztalokat és a fából készült gyerekjátékokat, hintákat kissé megrágja, megkoptatja a tél, akár a pincében, akár a szabadban voltak. Egy festéssel felújíthatjuk, tartósabbá tehetjük vagy új külsőt adhatunk nekik. Nem érdemes azonban rögtön nekiesni a kopott bútoroknak egy koszlott, szőrhullató ecsettel, ajánlott előkészíteni azokat, hogy tartós maradjon és szép legyen a végeredmény. Nézzük, hogyan készüljünk a munkára!
Előkészítés
A bútort szedjük szét annyira, amennyire lehetséges, hogy jobban hozzáférjünk minden részéhez!
Csiszolás
Ez sajnos elkerülhetetlen a kinti bútoroknál. Ezzel a régi festéket csiszoljuk le róla, a felületét is egyenletessé tesszük, valamint felkészítjük arra, hogy jobban beszívja az alapozót, és így jobban megtapadjon rajta a festék. Használhatunk gépi vagy kézi csiszológépet. Ha gépet használunk, ügyeljünk arra, hogy ne égjen meg a fa a csiszolás miatt keletkező hőtől, vagyis folyamatosan mozgassuk rajta, soha ne hagyjuk egy helyen hosszabb ideig!
Csak csontszáraz fát kezdjünk el festeni, így ha megázott vagy a pincében megszívta magát a bútor nedvességgel, várjuk meg, amíg teljesen kiszárad. Kizárólag szélcsendes, száraz, tíz foknál melegebb időben végezzük a munkát, és készüljünk arra, hogy a csiszolás sok porral, a festés pedig lecsöpögő festékkel jár!
Először durvább csiszolópapírt, majd finomabbat használjunk! A papírokon számokkal jelölik a finomságot, minél nagyobb a szám, annál finomabb. A durván gyalult, a lakkozott és politúrozott felületekhez általában 80-as, 100-as finomságút, az utómunkákhoz 120-ast használjunk! Az íveken, nehezen hozzáférhető részeken csiszolószivacsot használjunk!
Munka közben tegyünk fel orrvédő maszkot, és lehetőleg a hajunkat is kössük be, mivel ez a munka rengeteg porral jár.
Hibajavítás
A repedéseket, nagyobb sérüléseket fatapasszal tudjuk eltüntetni, a kisebb hibákat, karcokat pedig a folyékony fa nevű anyaggal. Ennek egyszerű a felvitele, a gyurmaszerű anyagot egy spaklival lehet a résekbe juttatni, majd a bútor felületén teljesen simítsuk el!
Alapozás
Ezután alapozóval kenjük le! (Az alapozást akkor kell kihagyni, ha pácolni szeretnénk majd a bútort.) Az alapozó egyrészt megvéd a penészesedés és a gombásodás ellen, másrészt ez ad alapot a fedőfestéknek. Az alapozót mindig a fedőfesték fajtájához igazítsuk! A vizes bázisú festékekhez csak vizes bázisú alapozót használjunk, viszont az oldószeres alapozóhoz nyugodtan használhatunk vízbázisú fedőfestéket. Ha alapozás után észreveszünk néhány felületi hibát, ekkor még kijavíthatjuk a folyékony fával vagy fatapasszal. Az alapozó teljes száradása után újra csiszoljuk át a bútort, de ekkor már finom csiszolópapírt használjunk!
Mázolás
Ezután elkezdhetjük a mázolást. Mindig ügyeljünk arra, hogy az alapozó típusához való festéket használjunk! Egy kicsit hígítsuk fel a festéket, hogy könnyen kenhető legyen, de ne csöpögjön, ne folyjon meg! Kenjük fel az első réteget vékonyan, majd várjuk meg a teljes száradási időt. Ezután finom csiszolóval újra csiszoljuk át a bútort. Ezzel eltűnnek az egyenetlenségek és a második réteg is jobban megtapad. Portalanítsuk, majd ezt követheti a második réteg felkenése, ezt is vékony rétegben vigyük fel!