A nő bízik benne, hogy a közbenjárására a Báthoryról kirajzolódó új kép, a sok negatív ábrázolás után pozitívvá teheti felmenője emlékét.
Még a suliban ragadta magával a magyar grófnő legendákkal övezett alakja Kovács Hédát, aki lelkes kutatásba kezdett, melynek slusszpoénja, hogy kiderült: édesapja másodunokatestvérének felmenője Báthory Erzsébet.
– Egyre mélyebbre ástam magam a XV. századi magyar történelemben, s a szüzek vérében fürdő, elmebetegnek kikiáltott nőről szép lassan kiderült számomra, hogy egész más volt, mint akinek be akarták állítani. Mindezt a történészek és a kutatók legfrissebb eredményei is egyre inkább alátámasztják – mondja a Borsnak Héda, majd néhány példát is említ.
– Míg a férje a török ellen harcolt, nő létére hatalmas területeket felügyelt, s ezt tette párja halála után is. Ehhez a kemény kéz mellett felvilágosultság kellett. A kegyetlenségeiről szóló pletykákat megkérdőjelezi a tény, hogy árvákon és özvegyeken segített, az őrültség jelei pedig azután sem jelentkeztek rajta, hogy koholt vádakkal három évre egy toronyba zárták. Végrendeletéből is süt, hogy tiszta elmével írta, ezt a grafológiai vizsgálat szintén megerősítette, melyre dr. Szádeczky-Kardoss Irma is kitér Báthory Erzsébet igazsága című kutatómunkájában – magyarázza a felmenőjére több szempontból felnéző lány.
– Sokban hasonlítunk. Én is független, felvilágosult, értékteremtő nő vagyok. Az ő korában ritkaságnak számított egy uralkodó a szebbik nem képviselői közül, én pedig basszusgitárosként keltek feltűnést a XXI. században. Mindketten harcos típust testesítünk meg, igaz, nekem még a keresztnevem is ezt jelenti – mondja el Héda, aki kifejezetten büszke Báthory Erzsébetre, és igyekszik helyreállítani annak megtépázott hírnevét.
– Nem véletlen, hogy sokévnyi vívódás után az ő portréját tetováltattam a jobb karomra, ujján a boldogságot jelképező kék madárral. Bízom benne, hogy a közbenjárásomra róla kirajzolódó új kép, a sok negatív ábrázolás után pozitívvá teheti az emlékét – teszi hozzá.