Lazán, vidáman, dohányozva sétálgatott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormányellenes tüntetők között március 15-én Dániel nevű olvasó-riporterünk fotója szerint.
A DK elnöke már egyetemistaként dohányzott, de csak két éve kezdte újra. A Bors kérdésére Gyurcsány elmondta: idén januártól próbálkozott a leszokással, de két hete Ukrajnában járt, ahol elgyengült és rágyújtott. Így most újra kell kezdeni a leszokást.
– Cigizni élvezetes, de nagy hülyeség – tette hozzá.
Az MSZP elnöke, Tóbiás József szintén dohányzik, még a sorkatonaság alatt szokott rá. Már kétszer is letette, de mindig következett valamilyen kampány, és ismét rágyújtott.
Orbán Viktor miniszterelnök nem dohányzik. Fiatalként azonban ő is kipróbálta a cigarettát. Úgy tudjuk, ez még Felcsúton történt, de Orbánnak nem ízlett a cigi, ezért soha többé nem gyújtott rá. A miniszterelnök nagy ellenfele, korábbi szövetségese, Simicska Lajos üzletember viszont erős dohányos. Vannak, akik csak diákéveik alatt találkoztak a koporsószöggel.
– Nem dohányzom. Azt természetesen nem állítom, hogy soha nem gyújtottam rá, de a cigarettával való kapcsolatom néhány középiskolás és egyetemi bulin való találkozásban megrekedt – mondta a Jobbik elnöke, Vona Gábor. Az LMP egyik társelnöke, Szél Bernadett egyetemi évei alatt cigizett. A másik társelnök, Schiffer András soha nem dohányzott.
Kemény dohányosként tartották számon Horn Gyulát, az elhunyt volt miniszterelnököt. Ő napi két dobozzal szívott, de mellette mindennap futott és teniszezett. Kádár János pártfőtitkár napi adagja szintén két doboz volt.
Görög Ibolya protokollszakértő szerint a dohányzásellenes kampányok miatt nem előnyös, ha egy politikus cigizik. De, ha ezt nem nyilvánosan csinálja, akkor nincs vele baj.
Hatékonyabban lehet leszokni a dohányzásról, ha az ember nem aprózza el, vagyis nem csökkentgeti a cigik számát fokozatosan, hanem egyszerűen nem gyújt rá többet – írja a Time magazin. A kutatók már jó ideje keresik a leghatásosabb módszert, és ez idáig úgy tűnt, az a jó megoldás, ha fokozatosan mondunk le a nikotinról. Viszont az ellenkezője bizonyult jobb megoldásnak, vagyis azonnal leállni és többet nem szívni. Mindezt arra alapozzák, hogy végeztek egy kutatást több mint 700 ember bevonásával, ahol a résztvevők mindegyike ugyanakkor hagyta abba a rendszeres dohányzást. A csoport egyik fele fokozatosan csökkentette a cigaretták számát, a másik fele pedig azonnal letette. Hat hónappal később a második csoportban 22%-os volt a siker, míg a fokozatosság híveiből csak 15% tudta letenni végleg a cigit. Mivel nem vizsgálták más módszerek hatékonyságát, így annak eredményeiről nem is tudunk beszámolni. De tervezik, hogy az e-cigiseket is összevetik az egy szálat sem csoporttal, illetve más alternatív módszerekkel is.