Bár az ember azt hinné, hogy elsősorban műszaki cikkeket, telefonokat vagy ékszereket lopnak előszeretettel a boltokból, akad egy olyan terület is, ahol igencsak meglepő, hogy bűncselekményre vetemedik valaki. Ez pedig nem más, mint a könyvesbolt.
A Bors megtudta a legnagyobb könyváruházaktól, hogy ha nem is olyan mennyiségben, de könyveket is lopnak Magyarországon. A legnagyobb sláger egy gyerekeknek szóló kiadvány: a Bogyó és Babóca-sorozat. Tanulságos mesék, szép kiadásban. Kis alakúak, ezeket viszonylag könnyen el lehet rejteni. Ráadásul nem is egyesével, hanem egyszerre tíz-húsz darabot is visznek az erre specializálódott „csapatok”, hogy aztán a feketepiacon jó pénzért eladják. Az áruk kétezer forint körül van, tehát igen jó üzlet.
A boltok többségét bekamerázzák, de minden polcot nem lehet, így előfordul, hogy a hiányt csak akkor veszik észre, amikor az üres helyét látják. A negatív „sikerlistán” ott vannak a krimik és az úti könyvek, de ezekből az alkalmi tolvajok „csak” egy-egy darabot visznek.
Az Alexandra Kiadónál megerősítették a tapasztalatainkat, de úgy gondolják, hogy a biztonsági rendszerük elég erős ahhoz, hogy a lopások száma elenyésző legyen. Jellemzően náluk is a gyerekkönyvek a „legkelendőbbek”. Ezenkívül egy-egy film bemutatójához kapcsolódó könyv megjelenése növelheti még a listát, mint amilyen pl. A Gyűrűk Ura volt.
Szabó Gábor, a Líra könyváruház vezetője szerint is a gyerekkönyvek vezetnek.
– Ilyen az Anna, Peti és Gergő-sorozat, a Bogyó és Babóca, de nyelvkönyvek, szótárak és úti könyvek is rajta vannak a listán. Az étékük kétezer– hétezer forint között mozog. Az eltulajdonítók életkora széles sávban mozog, harminc és ötven közöttiek. A lopások száma nem túl magas, havi átlagban csak három, amit az áruvédelmi kapunak és a biztonsági őr alkalmazásának köszönhetünk – mondta a szakember.