Egy román férfi beperelte a munkahelyét az Emberi Jogok Európai Bíróságánál, mert a cég belenézett a levelezésébe. Simán elbukta…
Sokunkkal előfordult már, hogy a céges telefonon hívtuk fel a kedvesünket, vagy a munkahelyünk levelezőrendszerét használva írtunk néhány sort az esti buliról. Sokan bele sem gondolnak abba, hogy ezzel bizony jogsértést követnek el, és ki is rúghatják őket az állásukból.
A román Bogdan Barbulescu pert indított a munkáltatója ellen, mivel véleménye szerint az a Yahoo Messengeren keresztül folyó személyes kommunikációja megfigyelésével megsértette az alapvető emberi jogait. A felhasználói fiókot a munkahelyi számítógépén használta, ráadásul a munkáltatója kérésére hozta létre, ezen keresztül kellett kommunikálnia az ügyfelekkel. A cég titokban egy hétig figyelte és naplózta Barbulescu chatelését. A férfi először tagadta a Yahoo-fiók személyes célú használatát, mire a foglalkoztatója bemutatta neki a chatelései átiratait.
Barbulescu elsőként Romániában perelte be a volt munkáltatóját, majd a per elvesztése után az Emberi Jogok Európai Bíróságára vitte az ügyet, ám vesztett. A Borsnak nyilatkozó ügyvéd mindenkit óva int a román férfi tetteitől:
– A céges levelezőrendszert egyéb felhatalmazás hiányában magáncélra nem használhatják a dolgozók. Ez például arra az esetre is igaz, ha a munkaadó utasítja a dolgozót, hogy hozzon létre egy g-mail- vagy egyéb fiókot – mondja a Borsnak dr. Fridman Róbert, aki szerint érdemes magánfiókokat nyitni, hiszen ebbe már nem tekinthet bele a munkáltató, ugyanis így levéltitkot sért, vagy adott esetben számítástechnikai bűncselekményt is megvalósíthat.
Az ügyvéd még hozzátette: a céges rendszerben „megszerzett” magánbeszélgetésekkel a munkaadó semmiképpen nem élhet vissza, azt másnak nem szolgáltathatja ki. (Jegyzetünk itt.)