Egészen elképesztő történet arról, hogy milyen állapotok uralkodnak a szociális juttatásokról döntő hatóságoknál.
Dawn Amos tavaly november 27-én, 67 éves korában elhunyt, miután az évek óta fennálló krónikus obstruktív légúti betegsége elhatalmasodott rajta. A brit asszony története azonban itt nem ért véget, kiderült ugyanis, hogy a brit nyugdíjfolyósító éppen halálának napján állapította meg, hogy betegsége nem elég súlyos ahhoz, hogy az addig kapott, rendszeres támogatáshoz továbbra is hozzájusson.
Pedig Amos életének utolsó időszakában már járni sem volt képes, folyamatos légzési nehézségei voltak és az olyan mindennapos dolgok is megoldhatatlan problémát jelentettek neki, mint az öltözködés. A nő eredetileg az állapotára való tekintettel rendszeres segélyt kapott a brit államtól, és az összegből tudták finanszírozni az ellátását, ám ezt a segélyt hat hónap után megvonták tőle, éppen november 27-én. Akkor, amikor már csak gépek tartották életben, és a férjének el kellett döntenie, lekapcsolják-e őt a gépekről.
Posted by Encounters Collective on Thursday, January 7, 2016
A levelet Dawn özvegye, Mick Amos mutatta be az Essex Daily Gazette-nek, és ebben az állt: a kezelés, a gyógyszerek, a tünetek és a teszteredmények alapján Dawn állapota nem olyan súlyos, hogy pénzbeli támogatást kapjon az államtól.
– Egyszerre szívszorító és mélységesen felháborító, hogy éppen azon a napon kaptuk meg az értesítést, amikor Dawn állapota válságos lett és úgy kellett döntenünk, hogy lekapcsolatjuk őt a lélegeztetőgépről. – kezdte a gyászoló férj a brit lapnak.
– Mégis milyen betegnek kellett volna lennie? Utolsó reggelén lementem a földszintre, ekkor már igazából lélegezni sem tudott, ezért hívtam a mentőket, akik azt mondták, ha rosszabbra fordulna az állapota, hívjam vissza őket. Ahogy letettem a telefont, Dawn elvesztette az eszméletét, ezért újra tárcsáztam. Ekkor már leállt a légzése, újra kellett élesztenem, miközben a mentőkkel beszéltem. – mondta Mick Amos.
Posted by Encounters Collective on Thursday, January 7, 2016
Az asszony a broomfieldi kórházba került, ahol azonnal gépekre kapcsolták. Ám a szervezete később annyira legyengült, hogy a családnak nem volt más választása, mint elengedni a nagybeteg asszonyt. Amosék gyermeke, Karina Mann és a férj hozta meg a döntést.
– Nyilvánvalóan elég beteg volt a segélyhez, mert végig kellett néznünk, ahogy meghal. – mondta zokogva Mann.
A brit Munka- és nyugdíjügyi minisztérium szűkszavú levelében csak annyit közölt: osztoznak az Amos család gyászában, ám a segély megvonását az elhunyt asszony háziorvosának jelentése alapján döntötték el...