Egy iraki kurd terrorelhárító harcol a magyar joggal, hogy megkaphassa a menekültstátuszt. A férfi sokak életét mentette meg. Most családjával a bicskei táborban várja a bíróság döntését.
Borzalmak, rettegés és embertelen körülmények közül menekült Magyarországra Ali (nevét biztonsági okokból megváltoztattuk) és családja. Az iraki kurd férfi Kirkukban élt, hazájában az amerikaiak oldalán terrorelhárítóként harcolt különböző terrorszervezetek ellen. Helyzete azonban az évek alatt tarthatatlanná vált, társai kínhalált haltak, így menekülni kényszerült. Nyár végén érkezett Magyarországra. Menekültstátuszáról a következő hetekben döntenek.
– A férfi fedett ügynökként már hosszú évek óta a terrorszervezetek ellen harcol – magyarázza dr. Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.
– Értelmiségi, tanult szülők gyermeke, a családjában akadnak rendőrök is, mindenki elkötelezett terroristaellenes. Ali pedig már jóval az Iszlám Állam előtt is harcolt terroristák ellen, az amerikaiaknak dolgozott. Az elmúlt években rengeteg terrorakciót, csőbombás merényletet akadályozott meg. A segítségével terroristákat kaptak el, és számtalan szörnyűséget meghiúsított, sok-sok ártatlan ember életét mentve meg ezzel – sorolja az ügyvéd.
Ám leplezett akciói, melyekben részt vett, nem maradhattak rejtve a terrorszervezetek előtt, Ali egyre több fenyegetést kapott, munkatársait pedig sorra meggyilkolták, többen haltak kegyetlen kínhalált, kivégezték őket. Egyik társát elégették, majd megetették a családjával. A férfi elmenekült, feleségét és gyermekeit is kimenekítette az országból. Magyarországon folyamodott menekültstátuszért, most ügyvédjével harcol, hogy ne kelljen visszatérnie oda, ahol a biztos halál vár rá.
– Sajnos sok eljárási hiba történt az ügyében. Annyit sikerült már elérnünk, hogy a kérelmét most a családjáéval együtt tárgyalják. Egész életét a terrorszervezetek elleni küzdelemre tette fel, és bár hithű muszlim, a gyermekeit is a terroristák elleni harcra, az ártatlanok védelmére neveli születésüktől. Ezért bizonyos, hogy sem ő, sem pedig a családja nem térhet vissza, életveszélyes lenne számukra a hazájuk, de még a kurdisztáni területek is – szögezi le az ügyvéd. A férfi a bicskei menekülttáborban, családjával együtt várja az ítéletet.