Az okostelefonok után mind gyorsabban terjednek az úgynevezett okos fogyasztásmérő órák is. S, hogy mit tudnak ezek a vekkerek? Ezeket foglaltuk össze az alábbiakban.
Egyelőre csak a honi háztartások kis részében működnek okosmérőórák, ám a nemzetközi tapasztalatokat tekintve mind nagyobb igény mutatkozik majd rájuk. Hogy miért is? Mert a magyarországi tesztek is azt mutatták az ELMŰ-ÉMÁSZ Főtávval, Főgázzal és a Fővárosi Vízművekkel közös programjában – melynek során több mint tízezer mérőt helyeztek ki –, hogy a masinák gazdaságosságra tanítják a felhasználókat. Az intelligens rendszerek lényege, hogy mindenki nyer: a fogyasztók, a szolgáltatók, de még a mindenkori kormány is.
Hiszen megbecsülhetővé válhat az energiaveszteség mértéke, a leolvasást egy központi automatáról végeznék, de legfőképpen: az okosmérők szolgáltatta adatok alapján egyéni tanácsadásra nyílik lehetőség a fogyasztott energia mennyiségének csökkentése érdekében. Nem mellékes továbbá az sem, hogy ezeknek a masináknak olcsóbb a működtetése, miközben sokkal zöldebb a hálózat a megspórolt energiának is köszönhetően.
Magyarországon egyébként eddig 11 millió eurót, vagyis csaknem 3,5 milliárd forintot fordítottak úgynevezett intelligens hálózatok kiépítésére. Ez a környező országok költségvetéséhez hasonló nagyságrendű, ugyanakkor elmarad a nyugat-európai mennyiség- től. Európai szinten egyébiránt eddig tizenhat tagállam döntött arról, hogy 2020-ig kezdi kiépíteni az okosmérők hálózatát.
Többi közt Finnország, Olaszország, Svédország, Németország, Lettország és Szlovákia. Írországban – ahol már működik a rendszer – az okosmérők a felhasználók nem kevesebb mint 82 százalékánál változtattak a fogyasztói szokásokon, lényegesen energiatakarékosabbá téve a háztartásokat.