Mi is az a "második nyilvánosság", és hogyan törhetett utat magának a szólásszabadság a rendszerváltás előtti cenzúra idején?
Huszonhét évvel ezelőtt még nem voltak demokratikus választások, az országot a Magyar Szocialista Munkáspárt vezetői irányították, az állami tévé híradója pedig kerülte a kényes témákat. A központi propaganda nem vett tudomást a szegénységről vagy a gazdasági kilátástalanságról. Nem volt beszédtéma se az '56-os forradalom, se a Magyarországon állomásozó szovjet hadsereg. Egy elhivatott csoport azonban megtörte a csendet.
- Megpróbáltunk úgy viselkedni, mintha nem lenne a cenzúra. Mi élni akartunk a sajtószabadság azon jogával, ami elvileg az alkotmányban biztosított. Megpróbáltunk egy diktatúrában úgy viselkedni, mintha egy szabad országban élnénk – mesélte a XXI. század riporterének Hodosán Róza szociológus, aki az egyike volt azoknak, akik részt vettek az úgynevezett második nyilvánosság megteremtésében. Az RTL Klub riportműsora kedden este a második nyilvánosságot megszólító szamizdat folyóiratokról mesél.