Az egyik hirdetési oldalon találtunk rá a következő szövegre: keret nélkül eladó Csontváry Kosztka Tivadar A nagy tarpatak a Tátrában képe. A mamámé volt. Azonnal tárcsáztuk a megadott számot.
Halló! Jó napot kívánok! Érdeklődni szeretnénk a képről. Eredeti?
– Azt én nem tudom, mert nem értek hozzá – mondja Szabó Mihály, aki elárulja, hogy egy busztársaságnál dolgozik ellenőrként.
– Kedveli a festményeket?
– Elsősorban a tájképeket szeretem. Főleg a meleg színeket. Kedvencem nincs, de Munkácsy és Botticelli alkotásai magával ragadóak. – Nemrég hívtak, de miután elküldtem e-mailben a kép hátuljáról készült fotót, már nem akarta megvenni az illető a művet – magyarázza a férfi.
Természetesen a műtárgyakban járatos emberek jól tudják, hogy ez a kép nem lehet eredeti, hiszen az a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában van. Amikor 2010-ben kommandós kísérettel, titkos útvonalon egy szegedi kiállításra szállították az 1904-ben készült eredeti alkotást, akkor az értékét mintegy ötszázmillió forintra becsülték.
Vagyis Szabó Mihály százezerszer olcsóbban kínálja most a neten ezt a másolatot. Számtalan olyan festményt árulhatnak online felületen akár több százezer forintért, amelyek nem eredetiek, de mégis elkelnek a hiszékeny vevők körében, akik úgy érzik, hogy bomba üzletet kötöttek.