Komoly összeget, több százezer forintot ítélt meg a bíróság egy férfinak, akit egy évvel ezelőtt áruházi tolvajnak néztek a biztonsági őrök Szegeden. Utánajártunk, mit tehetnek és mit nem a vagyonvédelmisek.
Mint azt a szegedi férfi a Délmagyarországnak elmondta: tavaly szilveszter előtt egy nappal ment be üdítőt vásárolni az egyik hipermarketbe, ám a pénztár után megállította egy biztonsági őr.
Miközben már itta az italát, azt kérték tőle, mutassa meg a táskáját. Ám erre ő nem volt hajlandó. További két biztonsági őr jelent meg, mire inkább megmutatta a táskáját. – Ezt követően távozni akartam, de az őrök az ellenőrző helyiség felé tereltek. Az utamat elállták, és egyikük a kezemre is ráfogott – idézte fel a történteket.
A férfi az eset után fordult a bírósághoz, ami neki adott igazat. Dr. Magyar Györgytől azt kérdeztük: benyúlhat-e a biztonsági őr a tolvaj, avagy annak vélt vásárló táskájába, ruházatába, illetve milyen jogosultsága van a biztonsági őrnek egy vásárlóval szemben? Tarthatnak-e továbbá az őrök úgynevezett rutinellenőrzéseket az áruházakban, vagyis nézhe- tik-e eleve tolvajnak a vevőt?
– A helyzetnek nyilvánvalóan két oldala van. Egyrészt van a tulajdonosi érdek, hogy az üzleteket senki ne károsítsa meg, másfelől a vásárlók érdeke és személyiségi jogai, hogy ne kerüljön senki alaptalanul megalázó helyzetbe. A tulajdonos a jogosítványait részben átruházza a szakképesítéssel rendelkező vagyonőrökre, akik törvényi keretek között jogosultak a vagyonbiztonság érdekében eljárni – tájékoztatta a Borsot az ügyvéd.
– A vagyonőr jogosult a területre belépő vagy onnan kilépő személyt felhívni csomagjának bemutatására, abban az esetben, ha megalapozottan feltehető, hogy az érintett bűncselekményből vagy szabálysértésből származó dolgot tart magánál. Fontos kihangsúlyozni, hogy ez nem lehet általános rutinellenőrzés, szúrópróba szerű átvizsgálás, csak megalapozott feltevés esetén van erre mód. Ilyen eset például, ha kamera rögzítette, hogy a vásárló az üzletben eltesz valamit és fizetés nélkül próbál távozni, vagy egyéb biztonsági berendezés – elektromos kapu – jelzése alapján.
Az őr jogosult tettenérés esetén az illetőt felhívni arra, hogy a cselekményt hagyja abba, illetve megakadályozhatja a cselekmény folytatását, szükség esetén az elkövetőt elfoghatja, a bűncselekményből, illetve szabálysértésből származó dolgot tőle elveheti, azonban ezt követően haladéktalanul köteles az illetékes nyomozó hatóságot értesíteni, majd az elfogott személyt átadni.
Statisztikai adatokkal nem rendelkezünk, hogy mennyire gyakori eset az efféle „túlkapás”, de úgy gondolom, mind a tulajdonosnak, mind a vásárlóknak az az érdeke, hogy a vagyonőrök csak jogszerűen a szükséges és arányos mértékben intézkedjenek. Érthető az üzletek elővigyázatossága is – különösen karácsonyi időszakban –, azonban semmiképp nem juthatunk el oda, hogy ez a személyiségi jogok általános sérelméhez vezessen, vagy az igazságszolgáltatás részének nem tekinthető vagyonőrök jogainak aránytalan megnöveléséhez.