Új tanszékkel bővül a világhírű Oxfordi Egyetem, amelynek professzorai keresztény relikviák valódiságát vizsgálják a legmodernebb eszközökkel.
Létezik-e a Szent Grál? Hol temették el Jézust? Léteznek csodatévő ereklyék? Vajon hiteles a torinói lepel? Ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre keresik a választ az Oxfordi Egyetem legújabb kutatórészlegén.
A világhírű kalandregény, A Da Vinci-kód története válik most valósággá: az egyetemhez tartozó Keble Kollégiumban minden szentnek tartott keresztény ereklye valódiságát megkérdőjelezik, pontosabban elfogultság nélkül, pusztán tudományos szempontok alapján döntenek eredetiségükről. Egy teológusokból, genetikusokból, vegyészekből és történészekből álló kutatócsoport vizsgálja majd az évezredesnek tartott szent tárgyakat.
– A keresztény hitvallás számos csodatévőnek hitt vallási ereklyét tart számon, mi azt szeretnénk megvizsgálni, honnan eredhetnek ezek a többségében a középkorban megszületett, legendás tárgyak és fogalmak – magyarázta dr. Georges Kazan, az Oxfordi Egyetem régészeti osztályának professzora.
Górcső alá veszik például az úgynevezett Igazi Keresztet, amelynek közepében a hagyomány szerint megtalálható annak a keresztnek egy darabja, amelyen Jézust megfeszítették. Vizsgálják például a Keresztelő Szent Jánosnak tulajdonított maradványokat is, hét csontdarabot, amit régészek tártak fel. A kutatás során azonban ellentmondásokba keveredtek a professzorok, a vizsgált darabok életkora ugyanis jelentősen eltér a más, Szent Jánosnak tulajdonított relikviákétól. Az izgalmas felfedezéseknek tehát még csak az elején járnak, sok mítosz és legenda lepleződik majd le az új tanszéken.