Még kisgyerek volt Szalai Géza, amikor 1945-ben egy amerikai B–17-es bombázó zuhant le a házuktól nem messze. Géza bácsi kertjében őrzi a roncsokat.
Múzeumok és kirándulók is rendszeresen felkeresik az üllési nyugdíjast, hogy megcsodálják a különleges gyűjteményét. Hiszen nem minden magyar kertben találhatóak meg egy amerikai repülő darabjai.
– Itt van a pilótaablak, a lövészablak és a szárny egy darabja, amit találat ért, emiatt zuhant le a gép – mutatta a Borsnak az alkatrészeket Géza bácsi.
A történet szerint 1945. január 21-én Triesztben felszállt a B–17-es katonai gép, fedélzetén tíz tiszttel. Bécs felett találat érte őket, ezért a magyarországi Kígyóspusztán kényszerleszállást hajtottak végre.
– Az anyósom mesélte, hogy éppen hazafelé tartott, amikor a gép lezuhant. Elsőként látta a fiatal katonákat. Tőle tudom, hogy a falusiak hamar széthordták a roncs darabjait, és használati tárgyakat készítettek belőlük. Így lett a vázból asztal, kapu, a szárny belső feléből létra, kerítés és tető. Az ejtőernyőből pedig menyasszonyi ruhát varrtak. Egy Sára nevű lány abban esküdött – emlékszik a gyűjtő.
A falusiak szívélyesen fogadták a jóképű tiszteket, nem féltek tőlük. Házaknál elszállásolták őket, ettek-ittak és jól érezték magukat. Néhány hét után azonban haza kellett menniük. Ma már csak a gép roncsai emlékeztetnek a különös történetre Szalai Géza hátsó kertjében. Néhány darab pedig a kígyóspusztai házak falába beépítve pihen...