Fahidi Éva szenvedélyes örömkereső. Világéletében táncolt, az első táncbemutatójára mégis csak most készül.
Állandóan mosolyog, hajlékonyságát, nőiességét és életszeretetét bárki megirigyelhetné. Fahidi Éva 90 éves, Auschwitz-Birkenau-túlélő, egész családját és mindent, ami fontos volt számára, elvesztette a náci haláltáborban tizennyolc évesen.
Fahidi Éva hihetetlenül tragikus, mégis ma mennyeien boldog életét színpadra viszik, méghozzá egy kortárs táncprodukcióban. A Tünet Együttes Sóvirág – avagy a létezés eufóriája című darabjában Cuhorka Emesével táncol. Kettejük duettje a fiatalság és az időskor, az öröm és a bánat, a fent és a lent duettje. A darabban megjelenik Éva fiatalsága, a haláltáborok, és az azóta eltelt idő is. A bemutató október 13-án lesz a Vígszínház Házi Színpadán.
Éva családjában szinte minden nő gerincproblémával született, és mivel magas és vékony kislány volt, számítani lehetett rá, hogy ő is gerincbetegségektől szenved majd. Ezért édesanyja már idejekorán beíratta gyógytornára és táncra is – innen a mozgás szeretete.
– Az életem legfontosabb hobbija a tánc, amit közel kilencven éve gya-korolok. Úgy tűnik, ennyi idő alatt jutottam el a csúcspontra, és immár színpadképes a produkció – mondta a Pesti Műsornak.
– Sajnos nem ajánlhatom mindenkinek, hogy legyenek Fahidi-génjei. Pedig minden ott kezdődött. Ami pedig a vészkort illeti, minden túlélőt töméntelenül sok trauma ért. Azóta eltelt hetven év, és ennyi idő alatt az ember valamit nagyon megtanul. Ami megtörtént, azon nem lehet változtatni, de meg kell tanulni együtt élni vele. Mindent lehet pótolni, csak az elveszett életeket nem. Óriási érték az élet, ami nekem megmaradt. Tudatosan ki kell élveznem mindent, amihez hozzá tudok férni – tette hozzá a kilencedik ikszen túl is roppant energikus hölgy, aki rendszeresen tart előadásokat a haláltáborban átélt élményeiről,„hivatásszerűen” foglalkozik a vészkorszakkal.
Mivel egyike azon nagyon keveseknek, akik még élnek a haláltáborokat megjártak közül, eltökélte, hogy elmondja, mit szeretne azért, hogy soha ne ismétlődhessen meg az a tragédia, amelyben milliók vesztették életüket.