Mániás depressziót és skizofréniát gyógyít a magyar készítmény, aminek forgalmazását az Egyesült Államok is engedélyezte.
Ez a második olyan magyar találmány, amit a tengerentúlon is forgalomba hoznak. A gyógyszer többéves tökéletesítéséről Gyertyán István kutató beszélt, aki a Richter Gedeon gyógyszergyár közreműködésével több tudóstársával együtt hozta tető alá a gyógyszeripari szenzációt.
– A fejlesztést 1999 decemberében kezdtük el. A létező gyógyszerek nem tudják kezelni a skizofrénia és a mániás depresszió bizonyos tüneteit – részletezi Gyertyán, miért hiánypótló az új készítmény.
Skizofréniával ezer emberből heten küzdenek, míg bipoláris betegségtől százból három ember szenved. A skizofrén betegeket hallucinációk és viselkedészavarok gyötrik, a mániás depressziósok extrém hangulatingadozásoktól és gondolatrohamoktól szenvednek. Mindkét kór felér egy halálos ítélettel: a betegek emberi kapcsolatai tönkremennek, többen a munkájukat is elveszítik. A magyar fejlesztésű gyógyszerről most kiderült, képes kezelni a tüneteket.
– Több mint kétezer betegen teszteltük a készítményt, és bevált – számolt be a sikerről Gyertyán, aki elmondta, tízezer próbálkozásból egy esetben lesz gyógyszer.
– Az erkölcsi dicsőség a legnagyobb – vallotta be Gyertyán, aki szerint nehéz megbecsülni, mennyi hasznot hoz majd a gyógyszer. Az Egyesült Államokban – közel négymillióan szenvednek mániás depresszióban, és több mint kétmillióan skizofrének – néhány hónap múlva kerül a patikák polcaira a gyógyszer. Európába és Ázsiába évekkel később érkezik a magyar készítmény.
Szakemberek szerint a magyar fejlesztés ipartörténeti szenzáció. Utoljára harminc évvel ezelőtt értek el ekkora eredményt magyar gyógyszeripari kutatók. A Parkinson-kór gyógyítására alkalmas szer volt az első magyar készítmény, amit az Egyesült Államokban is engedélyeztek. A szert újabban antidepresszánsnak is használják.
Marilyn Monroe, énekes-színésznő, 1926–1962. A szexszimbólum családjában nem volt ritka a mentális betegség, anyja, nagyszülei és nagybátyja is megjárta az elmegyógyintézetet, Monroe mániás depresszióban szenvedett.
József Attila, 1905–1937. A tragikus sorsú költő skizofréniában szenvedett, de több idegrendszeri betegséggel is kezelték.
Vincent van Gogh festő, 1853–1890. A posztimpresszionista festő mániás depresszióban és skizofréniában is szenvedett.