Kedd délelőtt lényegében nem létezett olyan német nyelvű internetes híroldal, amelyen ne a budapesti menekülthelyzet, a Keleti pályaudvari dráma lett volna a vezető anyag.
A legolvasottabb német napilap, a Bild internetes kiadását élőben tudósítják a helyszínről a szerkesztőség munkatársai. Drámai beszámolót készítettek például arról, milyen állapotok uralkodtak előző este, amikor a Münchenbe tartó RailJetre próbáltak szinte egymást tiporva, dulakodva feljutni a menekültek. Káosz, síró gyerekek, kétségbeesett küzdelem a helyekért – festette le a helyzetet újságírójuk.
Kedd reggeltől pedig percről percre tudósítás fut arról (is), miként zárta le a rendőrség a legfontosabb budapesti pályaudvart, és állították le a vonatközlekedést, ami aztán egy órával később újraindult (legalábbis a belföldi), csak a migránsoknak nem szabad belépniük a pályaudvarra. „Sok menekült, akinek érvényes vonatjegye van, ennek ellenére megpróbálkozik bejutni, ám a rendőrök hajthatatlanok, senkit sem engednek át közülük. Ráadásul nyelvtudás hiányában a magyar rendőrök lényegében képtelenek kommunikálni a migránsokkal. A kint rekedt tömeg azt skandálja, hogy Németország és Merkel, meg hogy Ez gyalázat, mi is emberek vagyunk!” – írja a helyszínről a Bild.
Kaotikus állapotok a budapesti Keleti pályaudvaron – szól az osztrák Kronen Zeitung netes kiadásának vezető címe is. A cikk persze – hasonlóan a német lappal – a belföldi szituációval is foglalkozik, vagyis azzal, hogy az osztrák pályaudvarokra eddig hány „menekültvonat” futott be Budapest felől, mennyi migráns érkezett velük, és milyen sors vár rájuk a továbbiakban.
Az Österreich weboldala, az Ö24 is élő szöveges tudósítást tol a budapesti és ausztriai menekülthelyzetről. A site azt írja, csak hétfőn 3650 migráns futott be vonaton a magyar fővárosból a bécsi Westbahnhofra, de közülük mindössze hét afgán nyújtott be kérelmet menekültstátuszért, a többiek mind továbbmentek Németország felé.
A cikk emlékeztet arra, hogy Magyarország hétfő reggeltől nem akadályozta tovább a menekültek továbbutazását, amiért az osztrák kancellár, Werner Faymann keményen bírálta is Orbán Viktor magyar miniszterelnököt.
Keményen bírálta egy befolyásos német teológus Magyarország és Lengyelország menekültekkel szembeni „hárító, elzárkózó magatartását”. Margot Käßmann, a Németországi Evangélikus Egyházban vezető pozíciót betöltő lelkésznő az egyik közszolgálati rádiónak, a nyugat-németországi WDR-nek azt mondta: tiszta vizet kell önteni a pohárba, világosan meg kell mondani ennek a két országnak, hogy „ha így viselkedtek, nem vagytok európaiak”!
– Magyarországnak és Lengyelországnak, amelynek annak idején oly sürgős volt, hogy mielőbb EU-tag legyen, világossá kell tenni: léteznek ebben a közösségben olyan értékek, mint a szabadság, az emberi jogok és a menekültjog. Mint uniós tagoknak ki kell állniuk ezekért a jogokért – mondta a lelkész, akinél a magyar határzár és a lengyelek vonakodása verte ki a biztosítékot, hogy további menekülteket fogadjanak be.