Elszántan menetelő, féllábú szír vezette a menekültek 800 fős csoportját a pesti Keletitől Zsámbékig, majd Ausztria felé. Amid döntötte el: nem várnak tovább, kitörnek a pályaudvarról.
Az út során ez a bőrkabátos, farmernadrágos férfi tárgyalt a rendőrökkel. Ő rendelte el, mikor van imaidő, hány percesek a pihenők, és ő győzte meg a többieket is arról: a magyar döntéshozók egyetlen szavát se higgyék el. Társai Amidként emlegették, vezetőjükként beszéltek róla. Munkatársaink három napot töltöttek vele. Az ő történetét meséljük el.
Kétezer dollár
Amid Szíriában, Aleppo mellett, egy kis faluban élt. Lábát térdtől lefelé elvesztette a harcokban. Több mint 2500 kilométert tett meg egy váltás ruhában. Mankóit csupán ragasztószalagok tartották össze az út során. Egy angolul beszélő szír barátja azt mesélte, ugyanazt a tarifát fizette ki mindenki a csoportjukból az embercsempészeknek: kétezer dollárt (480 ezer Ft) a felnőttek, a 14 év alattiak egy ezret (240 ezer Ft), a karonülők pedig ingyen juthattak ki szüleikkel Szíriából. Szerbiában a rendőrök gumibottal verték beléjük, hogy eszükbe se jusson visszatérni. Ez volt a legkeményebb hely útjuk során – ezt mondták.
Átverték a politikusok
Amid a Keleti pályaudvarra több ezer menekülttel együtt költözött ki a múlt héten. Az elsők között ugrott fel az induló vonatokra. Többszöri kísérlet után jött rá, egyik szerelvény sem megy Ausztriába. Ő döbbentette rá társait, a politikusok átverik őket. A vonat, amiről azt mondják, nyugatra tart, valójában a bicskei menekülttáborba viszi őket.
Tábla a nyakban
Amid a múlt héten, egy tüntetésen az első sorban ült, táblával a nyakában, amelyre az van írva: túlélte a háborút, engedjék őt el. Mikor a menet pénteken megindult, két mankóval mindenkit megelőzve állt az élre. A menetben gyalogló tudósítókat a pihenők után mindig megelőzte.
Megkérdeztük, hova szeretne menni? Mosolyogva mutatott a nyakában lógó, Angela Merkelt ábrázoló fotóra.
– Merkelhez, Németországba, ő az én anyám. Úgy érzem, hogy ő az egyetlen politikus Európában, akit még érdekel a sorsunk – magyarázta barátja segítségével. Amidot az út végén tolószékbe ültették és így tolták tovább. Kitartásáért cserébe ő volt az elsők egyike, aki átjuthatott az osztrák határon.
Összetört lelkileg az a török rendőr, aki múlt hét szerdán talált rá a tengerbe fulladt szír kisfiú partra sodort, élettelen testére. Mehmet Ciplak először a brit The Mirror című újságnak szólalt meg. Elmesélte, amikor megpillantotta a hároméves Aylan testét, azért imádkozott, hogy életben legyen. Mikor kiderült, hogy a kisfiú meghalt, a férfi összeroppant. Azt mondta a lapnak: szörnyű látvány volt a kicsi élettelen teste, halála borzalmas veszteség. A rendőrről készült kép, amint óvatosan felemeli a Szíriából menekült kisfiú holttestét, bejárta a világot.