A mérgező azbeszthulladék több mint felét már elszállították Lőrinciből. Úgy tudjuk, az aszód-galgamácsai hulladéklerakóba kerül a huszonhatezer tonna rákkeltő anyag.
Ponyvával letakart teherautók hetek óta szorgosan hordják el Lőrinciből a mérgező azbeszthulladékot. A Zagyvaszántó határán fekvő egykori cementgyár bontásával huszonhatezer tonna törmelék maradt. De, hogy hol akarják végleg elrejteni a rákkeltő anyagot, a hivatalok titkolják. Nem is csoda. A hulladékot májusban a Pest megyei Inotára kezdték hordani, ahol a deponálót alig pár kilométer választja el az utolsó házaktól. A döntésből kihagyott helyiek készek voltak a teherautók elé is feküdni a szállítás leállításáért, némi meglepetésre, mégis ők győztek.
Több mint 15 ezer tonna azbesztet már biztosan elhordtak az egykori gyárból.
– A helyszínen körülbelül hét-nyolcezer tonna építési-bontási hulladék van még – tájékoztatta a Borsot a Heves Megyei Kormányhivatal, amely szerint szeptember 20-áig kellene elvégezni a teljes azbesztmentesítést. Azt ők sem árulták el, mi a végcél. Információink szerint azonban a Lőrincitől mindössze húsz kilométerre lévő aszód-galgamácsai veszélyeshulladék-lerakóban temetik el az anyagot. A 300 ezer négyzetméteres lerakótelepnek lenne is erre kapacitása. A Pest Megyei Kormányhivatalnál hiába érdeklődtünk, nem reagáltak. Az érintett települések vezetői értesüléseink szerint maguk is puhatolóznak, őket hivatalosan nem tájékoztatták a szállításról.
– Naponta átlagosan húsz-huszonöt teherautó viszi a törmeléket. Így összesen napi hatszáz-hétszáz tonnányi anyagot tudnak elvinni. A területen folyamatosan mérik a levegő azbeszt-koncentrációját – nyugtatott a Heves megyei hivatal. Szigorú óvintézkedéseket kell végezni, hogy az azbeszt nehogy a levegőbe kerüljön.
Az azbeszt egyetlen tüdőbe hullott szála elég, hogy húsz-harminc év múlva rosszindulatú daganatot okozzon. Még a felrakodást megelőzően folyamatosan locsolják az anyagot szállekötő anyag használata mellett, lezárják, zsákokba helyezik. A munkaterületet a szállítójárművek mosókapun, párakapun keresztül hagyják el – magyarázta a hivatal. A kormány összesen 1,3 milliárdot szánt a mentesítésre.