A jövőkutatók szinte egybehangzóan állítják, hogy az elkövetkező évtizedekben az emberiségre cudar jövő vár. Zord időjárás, éhínség, szárazság, valamint az ivóvízért folytatott háborúság uralhatja a Földet. Ebben a „szép új világban” szakmák százai tűnnek majd el, és forradalmi változások előtt áll a munkaerőpiac.
A pénzügyi folyamatok felismerésében és rendszerbe illesztésében jártas programok minden bizonnyal kiszorítják majd a könyvelőket, és a folyamatok automatizálásával jelentősen lecsökkenhet a pénzügyi szektor emberimunka-igénye is. Ezzel párhuzamosan az IT-tanácsadókra, a szoftverfejlesztőkre, programozókra, különösen, ha több nyelven kommunikálnak, fényes jövő vár. Már ma is igen keresettek a közösségi médiában jártas szakemberek, a jövőben pedig a gazdaság egyre fontosabb láncszemei lesznek. A drónok előretöréséről lapunk is többször írt – ez az új iparág szintén rengeteg szakembert igényel és szippant fel egy évtizeden belül.
Bár a robotok, a programok számos helyen átveszik az ember szerepét, a kétkezi emberi munka értéke bizonyos területeken jelentősen megnő. A jóslatok szerint például 2050-re a Föld lakosságának 60 százaléka 65 éven felüli lesz. Így soha nem látott létszámú idősgondozóra, gyógymasszőrre, betegápolóra lesz majd igény, sőt sajátos ellentmondásként az egyre inkább teret nyerő eutanáziáig elvezető úton is sokan találnak majd megélhetést. Biztosan nem halnak majd éhen a szépségipari, valamint az élelmiszer-ipari szakmunkások: a pék, a hentes, a szakács vagy a cukrász idehaza és külföldön egyaránt egyre keresettebb lesz, különösen, ha beszél nyelveket.
Graeme Codrington, a világ egyik legelismertebb jövőkutatója szerint az egyik mostani slágerszakma, az ügyvéd is elveszíti jelentőségét, mint ahogyan a hadseregben az „élő erő” helyét egyre inkább átveszik majd a robotok.
– Egyre kevesebb lesz a mai, hagyományos, bejárós munkahely. Az emberek többsége szabadúszóként keres – és remélhetően talál – majd olyan munkát, amelybe időlegesen bekapcsolódhat. Ahogyan a Broadway színházai minden egyes produkcióra új társulatot toboroznak, számos területen éppígy járnak majd el egy-egy új projekt esetén a cégek – magyarázza a Borsnak Kántor Ádám. Az Angliában jövőkutatásból diplomázott fiatalember hozzáteszi: miközben a fentiek miatt a kutatók az egyéni karrier egyik legfőbb alappilléreként emlegetik a mozgékonyságot és a kreativitást, azt is hangsúlyozzák: a jövő munkaerőpiacán csak azok maradhatnak versenyképesek, akik „jó parancsteljesítők”.
Végül említsük meg Graeme Codrington egyik legkülönösebb jóslatát. A dél-afrikai szakember úgy véli, hogy az évezredek óta csak megtűrt vagy éppenséggel tiltott prostitúció polgárjogot nyer.
– A robotokkal, automatizált folyamatokkal átszőtt világunkban hatalmas igény jelentkezik majd az emberi érintésre. A legősibb foglalkozást a világ legtöbb országában legalizálják, sőt a szexmunkástréner is jól fizető foglalkozás lehet – jósolja Codrington.