Már kétszer is járt a világ legveszélyesebb frontján egy magyar régész: Dezső Tamás az Iszlám Állam és a kurdok harcainak helyszínére merészkedett. Most visszatér.
Dezső Tamás, az ELTE régészprofesszora nem szereti, ha magyar Indiana Jonesként emlegetik. Pedig a párhuzam több ponton stimmel: ő is veszélyes helyekre utazik ritka műkincsek nyomában.
– Mivel fő területem az asszirológia és a régészet, és mivel most jelenleg ezen a területen dúlnak a világ legkeményebb harcai, így mindenképpen el akartam látogatni a helyszínre. Kirkuk és Moszul térségében jelenleg is ádáz csatákat vív az Iszlám Állam a kurd pesmerga harcosokkal. Tavaly novemberben és tavasszal is jártam ott, kivittek a pesmergák a frontra, ötven méterre voltam az ISIS zászlajától – kezdte élménybeszámolóját az ELTE BTK nemrég leköszönt dékánja.
Az egyetemi tanár azt tervezi, hogy amint visszafoglalják a kurdok a terroristáktól Moszult, vagyis a Bibliából ismert, ókori Ninivét, egy magyar régészcsapat élén a városba megy. Mindezt az UNESCO égisze alatt. Szeretnék megmenteni a felbecsülhetetlen értékű műkincseket – már ami megmarad belőlük. Az Iszlám Állam barbár harcosai ugyanis nemegyszer kalapáccsal verik szét ezeket a műalkotásokat.
– A pesmerga szó azt jelenti: aki szembenéz a halállal. Nagyon örültem, hogy találkozhattam a kurd harcosokkal, őket pedig meghatotta a messziről jött érdeklődés. Olyan kapcsolat van köztem és a pesmergák között, hogy amint lehet, azonnal hívnak. Gyakran kérdezik, nem félek-e? Erre nehéz válaszolni. Mikor az ember pár méterre egy fedezék mögül les ki oda, ahol a lefejezésekről elhíresült ISIS-harcosok bújnak meg, nem gondol a halálra, vagy arra, hogy akár le is lőhetik. Ha így közelítjük meg a dolgot, akkor nem félek. Várom, hogy visszamehessek.