Egész napos programnak számít ma Magyarországon, hogy egy beteg megkapja kemoterápiás kezelését. A várakozási idő 6-7 óra is lehet, ami nagyon megerőltető a rákosok számára.
Egyik olvasónk, Mária kálváriáján kereszutül mutatjuk be, mi vár ma egy rákos betegre.
Mária közel lakik a zuglói, Uzsoki utcai kórházhoz. Két hete közölték vele: a mellében rosszindulatú daganat van. Megdöbbent, megijedt, sírt, majd jelentkezett az orvosnál, hogy szeretné minél hamarabb megkezdeni a kemoterápiás kezelését. Hétfőn reggel nyolcra rendelték be a kórházba. Beült a sorba, és várt.
Várt egy órát, kettőt, három és felet. Vele tartottunk.
– Olyan jó lenne kiszaladni, eltűnni innen, mintha nem is létezne a betegségem, a kórház, a várakozás – mondja az idős asszony –, de maradni kell, várni kell, mert a kemó az életet jelenti. Persze bosszant, hogy ilyen sokáig nem jutok be, de közben van bennem egy gyermeteg gondolat is, hogy ameddig nem folyik belém a gyógyszer, nem is valóságos a betegségem – a mondat végén szólítják az idős asszonyt.
A szűk folyoson példás fegyelemben ülnek a betegek. Senki nem hőbörög, nem bosszankodik hangosan, sokan maguk elé merednek, van aki beszélgetéssel oldja a feszültséget.
– Már rutinos vagyok, másodszor jött vissza a daganat a testembe. Nem szeretném elárulni, hogy milyen rákom van, nem szívesen beszélek róla. Másról viszont szeretek beszélgetni a többiekkel, így jobban megy az idő. Én nem haragszom az orvosokra, nem ők a hibásak, központilag nincs jól megszervezve az egész, azért ilyen hosszadalmas – kesereg egy negyven év körüli férfi. A kórház szerint a várakozás egyik, nagyon fontos oka az, hogy a terápiás előírások változása következtében megnőtt az egy betegre jutó kezelési idő.
– A jelenlegi, korszerű kemoterápiás kezelések beadási ideje akár 2-5 óra is lehet. A biológiai terápiáknak köszönhetően a betegek túlélési ideje örvendetesen javult, így akár éveken keresztül kéthetenként jelentkeznek a betegek kezelésre. Fontos tényező az is, hogy a korszerű sugárterápiás kezelések jelentős hányada ma már radio-kemoterápiás formában történik, tehát a beteg a sugárterápia mellett kemoterápiás kezelésben is részesül. A felsorolt tényezők következtében egyre emelkedik a kórházunk által ellátott betegek száma.
Igyekszünk az infrastrukturális helyzeten javítani, a betegutakat racionalizálni. Hosszú távon és véglegesen csak egy komolyabb beruházás oldhatja meg a problémát – tudta meg a Bors dr. Ficzere Andrea főigazgatótól.