Páni félelem fogta el a véradót, akit az Országos Vérellátó Központ (OVSZ) arról tájékoztatott, hogy tesztje reagált a HIV-fertőzésre.
A panaszos szerint több száz véradó járt hasonlóképpen, mire kiderült, hogy nem szenvednek a halálos kórtól. Az OVSZ hallgat.
Szörnyű történetet írt le egy véradó az egészségüggyel foglalkozó praxis. blog.hu internetes oldalon. Az illető, K. G. (csak a monogramját vállalta) azt állítja: egy életre elvették a kedvét a véradástól.
– Hátborzongató történetem a múlt héten kezdődött, amikor megkaptam a vérellátó levelét, hogy a múlt havi véradásom során a véremben olyan anyagot találtak, amely az egészségemet veszélyezteti, menjek be hozzájuk megbeszélni az eredményt. A múlt hetet végigaggódtam, és ezen a héten az első utam oda vezetett. Közölte velem a doktornő, hogy ne ijedjek meg, de a tesztem reagált a HIV-fertőzésre. Azt is mondta, hogy mostanában sok ilyen levelet küldtek ki, mert érzékenyebbre állították a vizsgálati szűrőt. Ezenfelül még anynyit mondott, hogy fáradjak vissza a véradásomtól számított három hónap múlva, akkor újra értékelik az eredményemet, addig kizárnak a véradásból. Ennyi. Közlik velem, hogy potenciálisan HIV-pozitív vagyok, üljek a seggemen még két hónapig, majd utána vesznek vért és ellenőrzik. Két nap nem alvás után egy másik intézménybe mentem el tesztre, amely negatív eredményt hozott – írta K. G.
A Bors csütörtökön megkereste az Országos Vérellátó Központot és az azt fenntartó Állami Egészségügyi Ellátó Központot (ÁEEK), szerettük volna megtudni, pontosan hány véradónak adtak félelem-
re okot adó tájékoztatást, várható-e az ügyben belső vizsgálat, és az milyen személyi következményekkel járhat.
Választ egyik helyről sem kaptunk, az OVSZ-nél csupán annyit közöltek, hogy mivel Jákó Kinga főigazgató Londonban tartózkodik, ezért legfeljebb jövő héten tudnak foglalkozni az üggyel. Az Egészségügyi Minisztériumtól is az OVSZ-hez és az ÁEEK-hoz irányítottak minket, így egyelőre tulajdonképpen egy hivatalos szerv sem kommentálja a kínos történetet.
Dr. Kamarás Péter jogász szerint amennyiben valakiben azt a képzetet keltették, hogy HIV-vírussal fertőzött, úgy az a személy akár kártérítési pert is indíthat.
– Egy ilyen hír hallatán előfordulhat, hogy az érintett személy bejelentést tesz a munkahelyén, ahol ezután már nem számolnak vele ugyanolyan súllyal, de még számtalan módon kárt okozhat egy ilyen félretájékoztatás, amelyért vagyoni és nem vagyoni kártérítés követelhető – vélekedett a jogász.