A négyszázadik Cochlear-implantátumot helyezték be csütörtökön Szegeden: egy 13 hónapos kislánynak adtak így hallást az orvosok. Az országban nálunk végzik a legtöbb ilyen műtétet, világszínvonalú műszerekkel.
Egy 13 hónapos kecskeméti kislány kapott Cochleáris implantátumot csütörtökön a Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán – ő volt a négyszázadik, akin ezt az operációt elvégezték. Regina mindkét fülére súlyosan nagyothall: még hallókészülékkel sem valószínű, hogy értené az emberi beszédet. A műtétnek köszönhetően azonban nagyjából másfél év múlva teljes értékű életet élhet majd.
Húsz év, négyszáz műtét
Az első Cochlear-műtétet 1985-ben végezték Budapesten. Az első 10 évben 20-30 operációt végeztek az országban, mindegyiket egyesével kellett engedélyeztetni. A szegedi program 1995-ben indult, 1997 óta pedig OEP-finanszírozott. Jelenleg Pécsett, Debrecenben és a fővárosban is végeznek ilyen műtéteket, de a legtöbbet Szegeden: a tavalyi 150-ből több mint hetven itt volt. Hazánk ezekben az operációkban egyébként a világ élvonalába tartozik: világszínvonalú eszközöket használhatnak az itteni orvosok és van olyan műszer, amit hazánkban hamarabb használtak, mint sok Nyugat-európai országban.
– Négy hónapos korában derült ki, hogy hozzám hasonlóan halláskárosodott – mesélte a kislány édesapja, Szilágyi Gábor. A család az édesanya egyik kolléganőjétől hallott a szegeden végzett műtétekről. – Nehéz döntés volt, de biztos, hogy szükséges. Nemrégiben találkoztunk korábban operált gyerekkel és meg se lehetett volna róluk mondani, hogy halláskárosodottak – mesélte Szilágyiné Dér Nóra.
A cochleáris implantátum a belső fül eredetű halláskárosodottak számára nyújthat segítséget. A berendezés egyik része a koponyacsontban, a másik a fül mögötti bőrfelületen helyezkedik el. Lényegében a szőrsejtek funkcióját pótolja, hiszen az idegeket ingerli, a nem működő hallópályarendszert pedig újra működésre bírja.
– Miközben siketként vagy nagyothallóként a gyerekeknek nincs esélyük megtanulni beszélni, az implantátum segítségével néhány év alatt ugyanarra a pályára kerülhetnek, mint egészséges társaik: normál iskolába járhatnak, akár egyetemet is el tudnak végezni és a társadalom teljes értékű tagjai lehetnek – fogalmazta meg az eljárás jelentőségét Kiss József Géza programkoordinátor. Pontosan ezért operálnak már egyre fiatalabb gyerekeket: míg 1995-ben még 7-8 éveseket műtöttek, most már gyakoribb, hogy a kicsik két éves koruk előtt műtőasztalra kerülnek. A beszédtanulás ugyanis iskolás korban már nagyon nehéz. Persze aki később veszítette el hallását, mint ahogyan megtanult beszélni, annak az implantátum bármelyik életkorban visszaadhatja a teljes értékű életet. Az eddigi négyszáz operált közül 45-en már felnőttek voltak.
A műtétet végző Rovó László professzor elmondta, ma már a rendelkezésre álló modern implantátumok 30 perc alatt behelyezhetők – ez nagy előrelépés a korábbi többórás operációkhoz képest. Reginára a következő egy hónapban nehéz időszak vár, hiszen a sebgyógyulás alatt nem használhat hallókészüléket és implantátumát sem kapcsolják még be. Vagyis bár korábban már érzékelhette a külvilág zajait, most ismét teljes csendbe borul az élete. Ezt követően azonban már halló gyermekként tanulhatja majd a világot.