Ki jár jól? Az Országgyűlés kedden a házszabálytól eltérő gyorsasággal elfogadta azt a kormánypárti előterjesztést, amelynek értelmében 30 millió forintig kártalanítanak minden Quaestor-kötvényest.
Igen ám, de hogyan számolják ki, kinek mennyi a kára? És mi lesz a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír károsultjaival?
– Ami biztos, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) 6 millió forintos határig kártalanítja az ügyfeleket. Egymillióig 100, azon felül 90 százalékban. Nagyon fontos azonban tudni, hogy mindez csak a fiktív Quaestor-kötvényekre vonatkozik ebben az esetben – mondja a Borsnak Lovas Judit, az Azénpénzem.hu felelős szerkesztője.
A károsultaknál a kötvénysorozatok alapján nézik meg, hogy a vásárolt értékpapírok hány százaléka fiktív. A Quaestornál az összesen értékesített kötvény 72 százaléka fiktív volt, vagyis ténylegesen nem létezett, de ez sorozatonként eltérő.
– A most elfogadott törvény szerint a Beva kártalanításán túl még legfeljebb 30 millió forintig fizetnek a Quaestor-kötvényes ügyfeleknek egy alapból. Itt már nem kérdés, hogy a kötvény fiktív vagy valós. A többi brókercég károsultjainak azonban csak a Beva fizet hatmillió forintig az eltűnt értékpapírok után. Az ennél nagyobb kárt viszont már nem térítik – tette hozzá Lovas Judit.
Elúszott a meccs
A Demecser a Kék ellen játszott focimeccset, 3-0 lett az eredmény. A trollfoci.hu-n fellelhető nyilatkozat szerint Fabók István, a kékiek edzője így nyilatkozott a vereségről:
– Sajnos csak a meccs végén tudtam meg, hogy a csapat egyik felének Quaestor-részvénye, a másik felének pedig Lombard-hitele van. Ennek fényében nem csodálkozom a mai meccs végeredményén.