Egy bokszolónál szakmai ártalom, ha kék-zöld foltokkal tér haza, ám ma már ott tartunk, hogy a jóval békésebb munkaterületek képviselői is bármikor kaphatnak szóbeli vagy akár testi fenyítést.
A napokban az M1 hírolvasóját, Borsa Miklóst állították meg a balatonfüredi Tagore sétányon, ahol azt kérdezték tőle, ő olvassa-e a híreket, majd rárivallva, hogy „most hazudj!” nekiestek és bántalmazták. A tévés azóta úgy döntött, a jövőben háttérmunkát végez, és nem tér vissza a képernyőre.
Az év elején Gödöllőn vertek meg egy tanárt, aki kórházba került, ebben a hónapban pedig Mándokon esett neki egy anyuka a kislányával együtt az egyik tanítónőnek. Februárban Miskolcon késsel támadt egy férfi egy buszsofőrre, múlt év szeptemberében pedig Budapesten próbálta meg egy utas a benne tomboló feszültséget egy buszvezetőn levezetni.
Klein Sándor munkapszichológus szerint nem lehet felkészülni az ilyen támadásokra, s nem is szerencsés azzal a tudattal élni, hogy bárkit bármikor atrocitás érhet.
– Ha valakinek növeli a biztonságérzetét, hogy önvédelmet tanul, tegye, ugyanakkor nem árt tudatosítani, hogy a legtöbb szokatlan kirohanás, beszólás, esetleg támadás nem a sértettről és pláne nem ellene szól. Ha ezzel a tudattal reagálunk, enyhíthetjük a másikban felgyülemlett, rossz időben és nem a megfelelő személy ellen robbanó feszültséget – magyarázza a szakember, aki szerint nehéz megmondani, merre tart a világ.
– Sajnos egyre több értelmetlen összetűzésről hallani, s számos konfliktusenyhítő próbálkozás fullad kudarcba, miközben látom, hogy egyre több önsegítő, feszültségkezelő könyv, módszer és csoport áll a stresszes emberek rendelkezésére. Meg kellene tanulni családi, munkahelyi vagy éppen baráti körben kibeszélni magunkból a bennünk lévő feszültséget. Ezzel és számos más technikával is meg lehetne ismerkedni egy békésebb jövő érdekében, akár osztályfőnöki órák keretében vagy munkahelyi tréningek során – vélekedik a munkapszichológus.