Szerencsés döntést hozott Szabó Judit, hogy szerdán a tuniszi városlátogatás helyett az óceánjárón maradt, hogy élvezze a tavaszi napsütést. Ennek köszönheti az életét.
Miért volt szerdán a tunéziai fôvárosban?
Éppen egy hajóúton vagyunk, és pont akkor kötöttünk ki Tunézia partjainál. Ezekben a napokban szerencsére nagyon jó idő volt, folyamatosan sütött a nap, és korábban már voltunk errefelé, Tuniszban is jártunk, ezért úgy döntöttünk, nem szállunk le a hajóról, hanem a fedélzeten sütkérezünk a napsütésben. Ez mentette meg az életünket.
Hogyan tudta meg, mi történt a Bardóban?
A tragédia napján kora délután, talán két óra körül, úgy
gondoltuk, mégis kiszállunk egy sétára a városban. Akkor azonban már nem engedtek ki minket, később tudtuk meg, hogy délután egy óra, azaz a merénylet után azonnal lezárták a bejárást, de csupán annyit mondtak: valami gond akadt a városban. Később jutottak el hozzánk a hírek, miszerint terrortámadás történt. Sokkoltak a hírek. Akkor a hajón biztosítottak internet-hozzáférést mindenkinek, hogy haza tudjunk szólni: élünk.
Meghalt vagy megsérült valaki az utastársai közül?
A társaság két hajóval indult útnak, mi a Costán voltunk, de a társhajójával, a Splendidával együtt utazunk. Mindkét hajóról vannak érintettek, és – úgy tudjuk – sérültek is, a Splendidáról többen. Ezt azért is gondoljuk, mert a két hajónak hétkor kellett volna kifutnia, de egyiket sem engedték, az indulás hajnalra, végül másnap két órára tolódott, de míg minket elengedtek, a Splendidát akkor sem.
Megváltozott a hangulat a hajón?
Igen, aznap több programot is töröltek, a színházat az út végéig, a hangulat is érezhetően nyomott. A társaság felajánlotta, hogy akit érint a tragédia, avagy akiket megviseltek a történek, azokat hazautaztatják. Jó páran elfogadták az ajánlatot, és le is szálltak a hajóról.
Eszükbe jutott, hogy mi lett volna ha?
Természetesen. Mi lett volna, ha rossz az idő és éppen arra járunk, hiszen a Bardo világhírű múzeum, gyakori célpontja a befizetett túráknak, egyéni utazás közben is sokan meglátogatják. Ezt a terroristák is pontosan tudták, nem véletlenül választhatták célpontnak. A turistáknak valószínűleg esélyük sem volt. A korábbi zavargások miatt sok a fegyveres az utcákon, így azt gondolhatták, biztonságban lehetnek a múzeumban, ott nem történhet semmi baj. A rossz érzéseket próbáltuk elnyomni, szerintem a hajón utazók többsége is így volt vele.
Tunéziából nagyon sok magyar érkezett haza pénteken a Liszt Ferenc repülőtérre. Köztük Szabó Etelka, aki nagyon kellemes napokat töltött az afrikai országban, ám a merénylet után nagyon félt már.
– A Tunisztól mintegy kétórányi autóútra lévő gyönyörű tengerparti városban, Port el Kantaouiban üdültem, ám a hírek természetesen hozzám is eljutottak – meséli a Borsnak Etelka, aki egyedül pihent a távoli országban. – Hazafelé már géppisztolyos rendőröket láttunk az autópálya mentén, és rettegtem, hogy felrobbantják a levegőben a repülőnket is. Szerencsére nem történt baj, úgy gondolom, máskor is visszamegyek még az országba.
Szerdán délelőtt egy fegyveres csoport tört be a turisták által közkedvelt Bardo Múzeumba. A csoport egy kisbuszból ugrott ki, és azonnal tüzet nyitottak a befelé igyekvő látogatókra. A támadás során huszonhárman meghaltak, több tucat ember megsérült.
A biztonsági erők két támadóval a helyszínen végeztek, a hatóságok azóta több embert elfogtak, közülük kilencet gyanúsítottként hallgattak ki. A merényletet
az Iszlám Állam vállalta magára. Magyar áldozata nem volt a támadásnak. A Kartago Tours tegnap hazahozta utasait, és május elsejéig nem tervez Tunéziába utaztatni.
A tunéziai utazásokat is szervező Neckermann utazási iroda szerint a terrortámadás híre óta csak egy-két érdeklődő jelent meg az irodáikban. Idén nőtt a Tunéziába utazók száma, komolyabb mennyiségű útlemondás még nem érkezett. A cég kiemelte: a problémás úti célok esetében mindig felhívják az utasok figyelmét a külügyminisztérium honlapján megjelenő információkra, figyelmeztetésekre.